Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Chlupáč proti meči. Zemřel medvěd ‚herec‘, kterého proslavil seriál Hra o trůny

Epizoda O medvědovi a krásné panně (S03E07) seriálu Hra o trůny. foto: HBO/YOUTUBE

Medvěd grizzly jménem Bart, kterého proslavila role oponenta rytířky Brienne z Tarthu (Gwendoline Christie), zemřel ve věku 21 let. Informovala o tom organizace Vital Ground Foundation, jež se ochranou těchto zvířat zabývá.
  15:00

V druhé sérii populárního seriálu Hra o trůny se Jamie Lannister (Nikolaj Coster-Waldau) stává zajatcem rytířky Brienne. Jejich cesta za předáním Jamieho je velmi trnitá. Jednou z největších překážek je sadistický lovec Locke (Noah Taylor), který pár zajme, Jamieho osvobodí a Brienne donutí bojovat v aréně se zabijáckým medvědem. Stalo se tak v sedmé epizodě třetí série s podtitulem O medvědovi a krásné panně

Na pokraji šílenství, zoufalství, zuřivé pomsty nebo chladného smrtonosného...
Nikolaj Coster Waldau a Lena Hedey v seriálu Hra o trůny (2011-2019).

Ono vraždící zvíře si zahrál jinak přátelský medvěd grizzly jménem Bart. Kromě Hry o trůny se mihl i ve filmech jako Útěk do divočiny, Dr. Doolittle 2, Božský Evan nebo Koupili jsme Zoo. Bart byl též maskotem enviromentální organizace Vital Ground Foundation, jež o jeho uhynutí informovala na svých sociálních sítích. Medvědovi bylo 21 let. Ve volní přírodě se grizzlyové dožívají 20 - 25 let.

„Medvěd Bart kráčel po světě pln inteligence, síly, ladnosti a životního poslání,“ napsal výkonný ředitel organizace Ryan Lutey.“Bude nám chybět a vzpomínka na něj nás popožene k tomu, abychom zachovali jeho stopy napříč přírodou i pro další generace.“

Podle kritiků je třetí série Hry o trůny jednou z těch nejpovedenějších. Epizoda  O medvědovi a krásné panně i díky Bartovi rozhodně popularitě seriálu neprokázala medvědí službu. 

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!