Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Chyba za chybou do rytmu jazzu. Kovboj Bebop snahy o inovaci přecenil

Posádka lodi Bebop - Faye, Spike a Jet. foto: NETFLIX

Recenze
Streamovací gigant uvedl dlouho očekávaný akční seriál Kovboj Bebop na motivy stejnojmenného japonského animovaného seriálu (anime) z roku 1998. Co ale funguje namalované, to dost dobře nemusí fungovat v hrané podobě. Snaha překvapit i fanoušky původního dílka se nesetkává s kladnou odezvou.
  5:00

Začíná to slibně. Vesmír v blízké budoucnosti křižují opulentní koráby a na palubě jednoho z nich, přepychového kasína, se bez pozvání objevují lovci odměn Spike Spiegel (John Cho) a Jet Black (Mustafa Shakir). Lovci, kterým se v seriálovém vesmíru říká kovbojové, mají spadeno na nechvalně proslulého gangstera. Následují nápaditá akční sekvence, drsné hlášky, černý humor a díra proražená do trupu lodi od ručního kanónu. Hned poté se o slovo hlásí první problémy. 

Kovbojové z Bebopa, jak se jmenuje jejich zastaralá vesmírná loď, vyvádějí alotria ve stylu kombinace detektivek Raymonda Chandlera a krvavých spektáklů Quentina Tarantina. I přes jistě úctyhodný rozpočet, který ale Netflix zpravidla neuvádí, některé pasáže působí lacině a příběhové linky nedodělaně. Děje jednotlivých dílů vycházejí přímo z anime předlohy, ale vždy se změnami k horšímu. 

Seriál Cowboy Bebop (2021).
Seriál Cowboy Bebop (2021).

Největším hříchem hraného Kovboje Bebopa je drastické přepracování jednotlivých postav. Drsnému Jetovi v netflixovském podání nadělili rodinu v podobě odloučené manželky a malého dítěte, okatou a zbytečnou snahu scenáristů víc diváka k postavě připoutat. Z ústředního padoucha Viciouse (Alex Hassell) je hloupá a zženštilá karikatura předlohy „vyšperkovaná“ otřesným hereckým výkonem Hassella. Závěrečný příběhový zvrat, o kterém se hojně debatuje na sociálních sítích, pak musel svou nelogičností naštvat i ty nejodolnější diváky.

Pod hudebním doprovodem je stejně jako u původního seriálu podepsaná japonská skladatelka Jóko Kannoová. Znovu jde o jeden z největších kladů celého díla. Chytlavý mix jazzu a swingu originálně podtrhuje i akční scény nejednoho diváka určitě napadne, proč obdobný podkres nemají i některé hollywoodské akční trháky. Velmi povedený je i český dabing.

Kovboj Bebop mohl být senzací, kdyby se nesnažil měnit měnit před dvacet let staré pořádky. Snaha o inovaci je jistě chvalitebná, ale nesmí se tak dít na úkor značky. Tuhle posádka Bebopa ulovit nezvládla. 

Kowboj Bebop - Lovec odměn

Akční / Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

USA, 2021, 8 h 54 min (Minutáž: 38–60 min)
Tvůrci: Christopher L. Yost
Režie: Michael Katleman, Alex Garcia Lopez
Scénář: Jennifer Johnson, Christopher L. Yost, Sean Cummings, Vivian Lee, (více)
Kamera: Jean-Philippe Gossart, Dave Perkal, Thomas Burstyn
Hudba: Jóko Kannoová
Hrají: John Cho, Alex Hassell, Daniella Pinedová, Elena Satinová a další.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat