Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cibulková a Etzler dostali ocenění od expertů, co pomáhají obětem

Kultura

  17:33
PRAHA - Nejen případná ocenění od divadelních či filmových kritiků, ale tentokrát i od expertů na problematiku kriminality si vysloužili herci Miroslav Etzler a Vilma Cibulková. Za svůj výkon ve hře Jak uvařit žábu dostali čestná uznání organizace Bílý kruh bezpečí (BKB), která pomáhá obětem zločinů a pozůstalým po nich.

Vilma Cibulková foto: Pavel Wellner Lidové noviny

Spolu s nimi cenu získal i autor a režisér představení Petr Strnad. Jeho  tragikomedie je příběhem o "lásce až na věčnost". Cibulková v ní hraje Blaženu, která předstoupí před nebeský soud a má se zpovídat ze svých skutků. Podle BKB si herečka ocenění zasloužila za "bravurně zprostředkovaný příběh oběti partnerského násilí". Etzler zas cenu dostal za "strhující výkony" nejen v představení, ale i v inscenaci Tatínkova holčička. V díle z televizního cyklu Soukromé pasti ztvárnil otce, který zneužíval nevlastní dceru.

Seriál televize Nova Pojišťovna štěstí: režisér Jiří Adamec, herec Miroslav Etzler a štáb

Etzler přiznal, že textu divadelního kusu zpočátku příliš nevěřil. Netušil prý, že by představení mohlo mít takový ohlas. Úspěch prý ale mělo všude, kde ho hráli. "Je to závazek, abychom takto našlápnutým pokusem pomoci Bílému kruhu bezpečí otevřeli spolupráci," míní Etzler. BKB dostal i výtěžek z představení.

Další spolupráci s organizací a pomoci obětem se nebrání ani Cibulková. "Toto není konec, ale počátek," řekla k uznání herečka. Podle autora a režiséra představení Petra Strnada byl hlavním oceněním ale pocit, že hra mohla někomu pomoci.

Cena i pro policejního prezidenta
BKB své ceny uděloval při příležitosti Evropského dne obětí. Kromě divadelní trojice dostal čestné uznání i bývalý policejní prezident Oldřich Martinů. Odborníci ho ocenili za to, že do praxe policistů zavedl systém bezprostřední pomoci obětem závažných trestných činů. Hlavní cenu si pak odnesl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Experti mu plastiku Anděla přiřkli za jeho aktivity a snahy o přípravu nových zákonů, které zlepšují postavení poškozených. Soška má v sobě i zvláštní schránku, v níž skončil vzkaz pro Pospíšila. Co v něm ale bylo, vedení BKB neprozradilo.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!