Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cimrman musí patřit všem, žádá Smoljak junior. Chce se vzdát autorských práv

Kultura

  6:00
PRAHA - Před jedenácti lety se Jára Cimrman málem stal největším Čechem. Z ankety ho ale nakonec jako fiktivní postavu Česká televize vyškrtla. Cimrman je podle jednoho z majitelů autorských práv Filipa Smoljaka něco jako národní památka. Chce proto, aby dílo o českém géniovi bylo veřejně přístupné.

Vražda v salónním coupé: (zleva) Vojta Kotek, Václav Kotek, Jan Kašpar, Zdeněk Svěrák a Jan Hraběta. foto: MAFRA - Michal Sváček

S Českou pirátskou stranou zveřejní plán, aby mohly být na internetu volně k vidění záznamy divadelních her. Legálně. „Motivací je, aby se Jára Cimrman dostal i k lidem, kteří nechodí do divadla nebo nečtou. Můžou to být lidé, kteří mají vážné zdravotní problémy nebo jsou sociálně slabší nebo prostě kulturně přemýšlejí jinak, ale jsou to lidé, kteří mají přístup k internetu. Kdyby si mohli pustit záznam na internetu, bylo by to přece fajn,“ řekl LN Filip Smoljak

Smoljak na tiskové konferenci České pirátské strany

O legálním zpřístupnění díla veřejnosti mluvil Smoljak i na středeční tiskové konferenci České pirátské strany. Jako jeden z dědiců chce změnit autorský zákon a vzdát se svých výnosů. Už ve středu daroval výtěžek z užití "jedné osminy Járy Cimrmana" ve formě symbolického šeku do rukou výkonného ředitele Nadace Via Jiřího Bárty, která podporuje rozvoj komunitního života a filantropii. Česká pirátská strana zároveň navrhla autorům cimrmanovských her, aby vyčíslili částku, za kterou jsou ochotni jednotlivá díla uvolnit. Potřebné finance hodlají vybrat veřejnou sbírkou - crowfundingem.

Tak jednoduché to ovšem nebude. Majitelů autorských práv k Cimrmanovi je pět – Zdeněk Svěrák a čtyři potomci Ladislava Smoljaka. Jenže na to, aby mohly být volně přístupné záznamy her, je potřeba souhlasu podstatně více lidí. „Nejsou to jenom autoři, podle autorského zákona jsou ještě jiná práva a ta mají výkonní umělci a držitelé práv výrobce, tedy ten, kdo to natočil. Tihle všichni musí o tom být přesvědčení. Princip, jakým bychom to chtěli udělat, může platit i pro jiné autory. Kdyby se to u Cimrmana nepovedlo, může se to ujmout jinde,“ míní Smoljak.

Autor: