26. listopadu 2014 21:37 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pošta vydala kulatou známku s Cimrmanem. Během dne bylo vyprodáno

Pošta vydala kulatou známku s Cimrmanem, pamětní listy vyprodala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pošta vydala kulatou známku s Cimrmanem, pamětní listy vyprodala | foto: ČTK

PRAHA Česká pošta vydala tři miliony známek s fiktivním českým géniem Járou Cimrmanem. Omezený počet 2500 pamětních listů s historicky první českou kruhovou známkou během dne vyprodala.

Při křtu známky to uvedla mluvčí pošty Marta Selicharová. Cimrman podle spoluzakladatele Žižkovského divadla Járy Cimrmana Zdeňka Svěráka nabídl rakouské c. a k. poště svůj návrh organizace poštovní služby, při níž bylo k dopravě spěšných zásilek využito polního dělostřelectva.

PSALI JSME:

„Výhodou této novinky bylo, že zásilka dopadla během několika vteřin na příslušnou adresu. Nevýhodou bylo, že adresátů ubývalo. Na žádost obyvatelstva Haliče byla tato služba zrušena. Inspirován kulatým poštovním razítkem vytvořil Jára Cimrman pro tyto spěšniny i kruhovou známku,“ podotkl Svěrák.

Vlastní známka vyrobená podle zákazníka

Samolepicí známky vyšly ve dvou provedeních. První v nákladu 2,5 milionu kusů ponese nominální hodnotu A, tedy 13 korun, a je vydána na přepážkovém listě obsahujícím 25 známek stejného obrazu, ale různě natočených. Druhá známka pro zásilky do zahraničí v nákladu půl milionu kusů má nominální hodnotu Z, tedy 30 korun. Každá ze známek ponese jinou podobu Járy Cimrmana, protože se neví, která z dochovaných 136 podob je správná.

Omezený počet 2500 pamětních listů s historicky první českou kruhovou známkou...
Jde o tzv. vlastní známku, které pošta vytváří na návrh zákazníka. Autorem...
Pošta vydala kulatou známku s Cimrmanem, pamětní listy vyprodala
Pošta vydala kulatou známku s Cimrmanem, pamětní listy vyprodala

Jde o tzv. vlastní známku, které pošta vytváří na návrh zákazníka. Autorem grafické úpravy typografie písma vlastních známek je akademický malíř a grafik Petr Foltera, autory návrhu obrazových částí známek jsou herec divadla Járy Cimrmana Jaroslav Weigel a jeho syn Michal.

První česká kulatá známka vychází po téměř 175 letech od vydání vůbec první poštovní známky světa. Pošta ročně vydává kolem 60 příležitostných známek a několik desítek výplatních známek.

Lidovky.cz, ČTK