Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čínské úřady demolují ateliér výtvarníka a aktivisty Aj Wej-weje

Kultura

  7:51
PEKING - Čínské úřady zahájily likvidaci ateliéru světoznámého čínského umělce a aktivisty Aj Wej-weje na předměstí Pekingu. Vyplývá to z videozáznamů, které výtvarník zveřejnil v pátek na instagramu.

Umělec Aj Wej-Wej. foto:  Dan Materna, MAFRA

Aj Wej-wej v minulých letech proslul jako kritik čínského komunistického režimu. V roce 2011 ho čínské úřady zatkly a bez obvinění věznily 81 dní na tajném místě. V současné době žije v emigraci v Berlíně.

Aj uvedl, že někdejší budovu továrny na automobilové součástky na okraji Pekingu využíval jako svůj hlavní čínský ateliér od roku 2006. Stavbu přirovnal k „socialistické továrně ve východoněmeckém stylu“.

今天,我的“左右”工作室遭拆迁。

Příspěvek sdílený Ai Weiwei (@aiww),

Jedná se o druhý ateliér Aj Wej-weje, který se Čína rozhodla zbourat. V roce 2011 bylo strženo jeho studio v Šanghaji. Umělec tehdy kritizoval tento krok jako reakci na jeho politický aktivismus.

V případě nové demolice nejsou žádné náznaky, že by ateliér byl likvidován kvůli politickým postojům umělce. Aj Wej-wejův asistent Ka Žang uvedl, že nájemní smlouva pro tento objekt vypršela. O datu chystané demolice ale výtvarníka nikdo předem neinformoval.

Takovéto náhlé demolice, které mají připravit prostor pro moderní městskou výstavbu, jsou v Pekingu běžné. Minulý měsíc byly některé galerie ve stejné čtvrti upozorněny, že mají dva týdny na vystěhování před likvidací budov, které byly podle úřadů postaveny nelegálně.

Aj Wej-wejův asistent Ka Žang řekl, že umělcův tým ještě vynášel jeho díla z budovy, když bagr začal vyrážet okna ateliéru. „U zadní části budovy ležely jako na hřbitově části různých Ajových prací, přízračná retrospektiva pod širým nebem,“ podotkl Ka.

Aj Wej-wej později zveřejnil na instagramu fotografie některých známých děl, která v pekingském ateliéru vznikla. Je mezi nimi také působivý soubor více než 5000 jednoduchých dřevěných stoliček. Ty se v uplynulých staletích hojně používaly na čínském venkově, s příchodem takzvané kulturní revoluce komunistického vůdce Mao Ce-tunga a s následným masovým stěhováním do měst ale začaly končit na smetištích. K viděníá byly na jedné z největších umělcových výstav, která se konala před čtyřmi lety v německé metropoli.

Čínský umělec Aj We-wej.
Aj Wej-wej na demonstraci proti xenofobii 6. února v Praze.

Čínské úřady umělec, který je rovněž známý jako spoluautor návrhu olympijského stadionu (Ptačího hnízda) v Pekingu, rozhořčil mimo jiné svou kritikou nedostatečné reakce vlády na zemětřesení v provincii S’-čchuan v roce 2008. Pokusil se sepsat jména více než 5000 školáků, kteří při otřesech půdy zahynuli, a poukázat na mizernou úroveň stavby školních budov, jež se řítily k zemi snáz než okolní objekty.

V posledních letech se Aj Wej-wej zaměřuje především na uprchlickou problematiku. Svá díla představil i v Praze.

Autor: