Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Církev ukázala nově objevenou relikvii sv. Anežky. Podívejte se

Kultura

  13:04aktualizováno  15:37
PRAHA - Řád křižovníků s červenou hvězdou objevil novou relikvii sv. Anežky České, jde o zlomek vřetenní kosti pravé ruky. Relikviář s ostatkem pochází zřejmě z roku 1760 a k vidění bude na výstavě Sv. Anežka Česká – princezna a řeholnice.

Relikviář obsahující zlomek vřetenní kosti pravé ruky sv. Anežky České

"Má docela zajímavou historii. Zdá se, že sama kost, která je úlomkem kosti vřetenní, byla už jako relikvie ctěna ve středověku, protože na sobě má zbytky montování do středověkého relikviáře, který dnes už zřejmě neexistuje," vysvětlil spoluautor výstavy Vít Vlnas.

"Potom byla dlouhá léta uctívána v podstatě tajně mezi českými klariskami v období po roce 1948," dodal historik. Autenticita relikvie je potvrzena administrativou církve, nikoliv badatelsky.

Nově nalezený relikviář obsahující zlomek vřetenní kosti pravé ruky sv. Anežky České

Kolínský arcibiskup Joachim Meisner sloužil 12. listopadu mši k 800. výročí narození sv. Anežky České. V rukou drží relikviář s jejím zubem.

Řád sester tehdy vymíral, proto byla relikvie věnována v 60. letech 20. století faráři, který byl tajným křižovníkem. Ten ji poté propašoval do Vídně, kde kolem kostela sv. Karla Boromejského působila exulantská komunita českých křižovníků.

Po pádu komunismu byl rokokový relikviář převezen zpět do České republiky. "Jeden spolubratr, který ho měl na faře, tak ho přivezl... požádal jsem ho, jestli by mohl tento relikviář zapůjčit na výstavu. Čili se nám ukázal teprve před pár týdny," popsal okolnosti objevu jeden z tvůrců výstavy Marek Pučalík.

Relikvie

  • Pojem relikvie označuje zejména tělesné pozůstatky světců, ale také předměty s životem svatých spojené, jako jsou například zbytky jejich šatů a jiných osobních předmětů.
  • Mezi věřícími jsou uchovávány v úctě a někdy je jim přičítána zázračná moc.

Nadcházející výstava má být připomínkou života svaté Anežky, od jejíhož narození letos uplynulo 800 let. Veřejnosti se představí na 300 exponátů, a to včetně zápůjček ze zahraničí.

Ostatky přinesou mír a blahobyt

Podle Pučalíka by mohla být zapůjčena možná také středověká deska s další Anežčinou relikvií. Známo je asi pět relikviářů svaté Anežky, dodal Pučalík. Tělo světice se nicméně dosud nenašlo.

Loni svitla naděje, když se hledaly ostatky v pražském kostele sv. Haštala, bádání ale bylo neúspěšné. Pučalík připomněl starou legendu, podle níž "bude Čechům dobře", až se tělo najde.

Známým ostatkem svaté Anežky je spodní čelist uchovaná ve sbírce královského zámku Escorialu u Madridu. Z Prahy relikvii odvezla císařovna Marie roku 1576.

ČTĚTE VÍCE:

Poslední zub z této čelisti věnoval v 90. letech španělský král Juan Carlos vídeňským křižovníkům s červenou hvězdou, část kosti po žádosti kardinála Františka Tomáška získala i svatovítská kapitula. Původ a věrohodnost relikvie jsou někdy zpochybňovány.

Princezna a řeholnice

Unikátní výstava "Svatá Anežka Česká – princezna a řeholnice" bude pro veřejnost otevřena od 25. 11. 2011 do 25. 3. 2012 v klášteře sv. Anežky České v Praze na Starém Městě.

Expozice představí život a dílo princezny a řeholnice v rovině královské dcery, ženy, kterou žádal o ruku sám císař, ale která si nakonec zvolila dobrovolnou chudobu a péči o potřebné.

Anežka Přemyslovna se pravděpodobně narodila 20. ledna 1211. Nejvíce je Anežka vzpomínána jako zakladatelka nemocnice a útulku pro chudé a rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou.

Mikuláš Puchner: Svatá Anežka ošetřuje chorého

Autoři: ,