Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co čeká Státní operu: cesta od bučení ke škrtům

Kultura

  17:00
PRAHA - Ministerstvo kultury nedávno oznámilo plán spojení Státní opery Praha a Národního divadla od 1. ledna 2012. Umělci i zaměstnanci Státní opery ale večer při galakoncertu protestovali a bučelo se i při vystoupení ředitele ND Ondřeje Černého.

Umělci ze Státní opery Praha (SOP) poděkovali 6. června galakoncertem všem svým příznivcům a věrným návštěvníkům za jejich podporu v sezoně 2010/2011. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Designovaný ředitel sloučeného Národního divadla a Státní opery Ondřej Černý se na úvod slavnostního galakoncertu v historické budově SOP dočkal nesouhlasného bučení a pískotu, když v úvodním proslovu obhajoval kroky ministerstva kultury. "Jsem přesvědčený, že je to správné rozhodnutí," uvedl za hlasitého nesouhlasu zaplněného sálu Černý.

Zaměstnanci Státní opery, kteří protestovali na jevišti divadla, žádali například vysvětlení, proč v metropoli není místo pro dva operní soubory nebo proč ministerstvo kultury už dva roky toleruje ztrátové hospodaření ND, jehož je Černý ředitelem.

Národní balet a velké úspory

Základním cílem nové struktury spojení Státní opery (SOP) a Národního divadla (ND) má být podle ministra kultury Jiřího Bessera lepší fungování uměleckých souborů, které budou mít centrální řízení. Varianta vzniku metropolitní opery není podle náměstka Radka Zdráhala možná, protože finanční prostředky neumožňují hlavnímu městu Praze významně vstoupit do spolupráce.

V první fázi chce ministerstvo uskutečnit majetkové propojení pod identifikačním číslem Národního divadla. Sloučená divadla nadále povede současný ředitel obou divadel Ondřej Černý. Ministr Besser uvedl, že zatím nemá žádný důvod to měnit, protože "Černý má na této transformaci svůj podíl, spolupracuje s ministerstvem kultury tak, jak by každý ředitel státní příspěvkové organizace měl, je tvůrčí částí přípravné skupiny a Národní divadlo pod jeho vedením nemá žádné finanční problémy".

Jak dopadnou sólisté

Obě instituce mají podle záměru ministerstva tvořit samostatné účetní jednotky. Orchestry a sbory ND a SOP zůstanou samostatné i organizačně pod jedním uměleckým vedením Roka Rappla, který má s vedením opery jedenapůlletou zkušenost z Brna. Dojde ke sloučení souboru sólistů. Značka Státní opery má zůstat zachována. Činohra ND bude pokračovat beze změn. Spojením baletních souborů vznikne pod vedením stávajícího šéfa baletu ND Petra Zusky Národní balet jako první baletní těleso v zemi.

Stavovské divadlo bude podle Černého fungovat ve stejných intencích jako nyní. Výpověď podle Bessera nedostane nikdo, což Černý potvrdil pro umělecká tělesa; v managementu by spojením mělo dojít k úspoře v oblastech ekonomickoúčetních.

Bude se stavět nové zázemí?

Součástí první fáze procesu transformace má být zvýšení státního příspěvku z kapitoly MK především na vylepšení mezd uměleckých profesí. Konkrétní částku ministr neuvedl. Národní divadlo má na rok 2011 rozpočet 685 milionů korun, z toho příspěvek od ministerstva kultury tvoří 422 milionů korun. SOP pracuje s rozpočtem 225 milionů korun, v němž je ministerský příspěvek ve výši 117 milionů korun.

Nastartování procesu plánovaného do roku 2015 má podle vyjádření ministerstva v druhé fázi umožnit revizi všech pracovních procesů s cílem zefektivnit řízení organizace, komplexně a dlouhodobě řešit výrobní, servisní i zkouškové zázemí ND, nastavit revizi mechanismů pro kontrolu umělecké kvality souborů, přechod k pružnému způsobu odměňování včetně motivačních složek mzdy a zvýšení aktivit směrem k vícezdrojovému financování.

Čtěte také

Své rozhodnutí opírá ministr Besser o analýzy vypracované pracovní skupinou pod vedením náměstka Radka Zdráhala. Ministr přislíbil jejich zveřejnění s výjimkou informací, které jsou pod kontrolou státu a ministerstva financí. Ministerstvo se také zaštiťuje konkrétními radami mj. Dominiqua Meyera, ředitele Vídeňské státní opery, který podle Zdráhala ministerský plán transformace posvětil.

Podle ministra je součástí transformace také uvažovaná výstavba nového zázemí. Ministerstvo podle Besserových slov přemýšlí o tom, jak státní majetek např. Anenského areálu zpeněžit ve prospěch zlepšení kvality provozu obou scén. MK musí podle něj dbát na to, aby výtěžnost z majetku byla co největší. Besser chce z pozice ministra kultury zapracovat na tom, aby takto případně získané finance zůstaly v kultuře. Další informace ministerstvo zveřejní v září.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...