Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Denně vidím dva až tři filmy, řekl Juraj Herz při uvedení své knihy Autopsie na LFŠ

Kultura

  21:47
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Režisér snímků Spalovač mrtvol, Petrolejové lampy či Holky z porcelánu představil na Letní filmové škole v Uherském Hradišti svou novou biografii nazvanou Autopsie (pitva režiséra). Herz v ní na 520 stranách přibližuje svůj život a tvorbu, kniha obsahuje také 400 fotografií. „I kdybyste nečetli, co jsem tam napsal, ty fotografie za to stojí,“ řekl Juraj Herz účastníkům besedy.

Režisér Juraj Herz představil svou životopisnou knihu na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. foto: ČTK

„Musel jsem strašnou spoustu věcí vynechat, vydalo by to na ještě jednu takovou knihu, ale řada lidí ještě žije, tak jsem některé věci musel vynechat,“ podotkl režisér, který podle svých slov má biografie moc rád a čte je od mládí. „Nejvíc mě ovlivnila biografie Luise Armstronga, kde píše, jak byl jako mladý v ústavu, dostal tam trubku a učil se na ni hrát. Aby se to naučil, hrál v nevěstincích, což mě se nepovedlo,“ uvedl Herz.

Osmdesátiletý Herz natočil více než 30 celovečerních filmů, získal desítky ocenění, kromě Spalovače mrtvol má rád svůj snímek film Pasáž z roku 1996. „Přišel příliš brzy, byl dost kritický a tady byla ještě euforie. Kdyby přišel o pět nebo deset let později, byl by přijat jinak,“ podotkl Herz.

Režisér Juraj Herz podepisuje v Uherském Hradišti svou knihu Autopsie.

U Spalovače mrtvol hned věděl, že už nikdy nebude mít příležitost natočit takový film. „Líbil se mi scénář i forma, na kterou jsme přišli. Doufal jsem, že rok 1968 bude v kvalitě pokračovat, měl jsem připraveného Nadsamce, Příběhy kriminálního rady s Hrušínským a synem, to byly film, které měly jít jeden za druhým. Ale stejně jsem si myslel, že ta možnost, která byla u Spalovače, se už nikdy nevrátí,“ řekl Herz.

Slavný film o zaměstnanci krematoria Kopfrkinglovi by s odstupem času natočil trošku jinak. Tehdy byl nadšený z možností nového širokoúhlého objektivu, který dokáže roztáhnout obraz. „Byl jsem do něj zamilovaný, to bylo poprvé, co jsme viděli, jak umí zkreslit tvář, tak jsem to přehnal, dnes bych ten objektiv použil daleko míň nebo vůbec,“ poznamenal.

Knihy vedou

Mezi své oblíbené herce režisér zařadil Petra Čepka, Dagmar Veškrnovou či Ivu Janžurovou. „Když jsem přišel k filmu, říkal jsem, proč režiséři obsazují stejné herce, a že to nikdy nebudu dělat. Pak jsem to samozřejmě dělal, když jsme točili třeba s Petrem Čepkem, tak on byl skvělý a moc jsme si rozuměli, tak pak hrál ještě v dalších filmech,“ uvedl režisér, který se doma dívá denně na dva či tři filmy. 

V poslední době se mu líbil snímek Grandhotel Budapešť či Gravitace. Hlavně však čte. „Každou situaci si představuju, jak bych to točil. Když se pak dostanu ke knize, kde ty představy jsou výrazné a mně vyhovující, tak mám touhu to natočit, i když to bych musel mít deset životů,“ poznamenal Herz.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...