Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Festival Finále vyhrál film Jako nikdy, bodovala i Čtvrtá hvězda

Kultura

  22:45
PLZEŇ - Intimní psychologické drama Jako nikdy režiséra Zdeňka Tyce získalo dnes hlavní cenu Zlatého ledňáčka na festivalu Finále Plzeň, a to v kategorii celovečerních hraných nebo animovaných filmů.

Zlatého ledňáčka v kategorii celovečerních hraných nebo animovaných filmů získalo intimní psychologické drama Jako nikdy režiséra Zdeňka Tyce foto: ČTK

Snímek o popudlivém malíři v podání Jiřího Schmitzra, který ve svém domě umírá na rakovinu, zaujal tématem i profesionálním zpracováním. V sekci dokumentů si hlavní cenu odnesl imaginativní snímek ze světa pražských heren, nóbl klubů a laciných hospod Velká noc režiséra Petra Hátleho.

Z filmu Jako nikdy

"Film Zdeňka Tyce nás přesvědčil nejenom neotřelým obsahem s velmi neobvyklou zápletkou, velmi profesionálním a mimořádně citlivým zvládnutím režie, ale také skvělou spoluprací s kamerou," uvedl předseda poroty Juraj Herz. Porota vyzdvihla herecké výkony, označila je za jedinečné, a to nejen u hlavního mužského představitele, ale i u obou žen, tedy Petry Špalkové a Taťjany Medvecké, které ve snímku o umírajícího pečují.

Recenzi vítězného filmu najdete ZDE:

Uznání pro Mádla

Zvláštní uznání poroty získal film Pojedeme k moři režiséra Jiřího Mádla. "Diváci i porota odcházeli s pocitem svěžího závanu do někdy už trochu zatuchlých luhů a hájů československé kinematografie," uvedli členové poroty. Celkově porota vybírala ze 14 celovečerních filmů.

Nejlepší dokument, snímek Velká noc, vyhrál v konkurenci 21 snímků. "Jde o po profesionální stránce plný film, nabízející intimní, avšak nenarušující pohled do světa ne vždy přístupného kameře. Režisér je tu společníkem protagonistů, nikoli pouhým pozorovatelem," uvedla porota v čele s režisérem Lukášem Přibylem.

Z televizních projektů si Zlatého ledňáčka v kategorii komedie odnesl seriál Čtvrtá hvězda, v kategoriidrama seriál Cirkus Bukowsky.

Miroslav Krobot a Ivan Trojan v seriálu Čtvrtá hvězda

Bodoval Hořící keř

Cenu Dagmar Táborské za nejoriginálnější dokument autorky do 35 let získal snímek Počátky sledující osudy tří dívek po opuštění výchovného ústavu režisérky Lindy Kallistové Jablonské. Cenu Václava Táborského za nejlepší dokument autora/autorky do 35 let získal kolektivní portrét zestárlých televizních profesionálů Parta Analog režiséra Martina Duška.

U studentské poroty bodoval snímek Jako nikdy, z dokumentů film o romské menšině Gadžo režiséra Tomáš Kratochvíla. Sami diváci pak nejvíce hlasů dali romanci Křídla Vánoc, nejlepší herecký výkon podle nich předvedl představitel hlavní role tohoto snímku Richard Krajčo.

Výroční cena AČFK za nejlepší celovečerní film, již udělují Filmové kluby sdružené v AČFK, putuje za snímkem Hořící keř režisérky Agnieszky Holland, cena za dokument patří snímku Show! režiséra Bohdana Bláhovce.

Letošní ročník festivalu Finále Plzeň navštívilo od 27. dubna do 3. května 10.853 diváků. Festival nabídl 167 projekcí a doprovodných akcí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!