Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Krobota v Dejvickém divadle nahradí umělecký šéf Michal Vajdička

Kultura

  12:25
PRAHA - Dejvické divadlo oficiálně oznámilo plánovaný odchod Miroslava Krobota z postu uměleckého šéfa divadla, který zastává od roku 1996. Ze scény ale tento kmenový herec a režisér divadla neodchází, nadále zůstane členem uměleckého souboru. Pod Krobotovým vedením se scéna v anketě cen Alfréda Radoka čtyřikrát stala Divadlem roku. Ve funkci ho nahradí Michal Vajdička.

Miroslav Krobot foto: ČTK

"Na jednu stranu mám spoustu nových aktivit. Dost velkým a dlouhodobým závazkem by pro mě byl i grant, které divadlo dostalo od hlavního města na léta 2014-2017 po 14 milionech korun ročně. Proto jsem odchod z této pozice oznámil s předstihem," řekl dnes Krobot ČTK. Získal tak čas domluvit se se svým nástupcem, který v Dejvicích nastudoval dvě úspěšné inscenace. Dramaturgický plán na příští sezonu připravují společně. Podle dramaturgyně divadla Evy Sukové Krobotův odchod není překvapením, oznámil ho již dříve.

PSALI JSME

Krobotův nástupce Vajdička patří k výrazným talentům současné slovenské režie. V Dejvicích předloni připravil inscenaci Ucpanej systém Irvina Welshe a po roce Čechovova Racka. S další jeho režií se počítá v roce 2015. "Se souborem si báječně rozumí, jeho členové se na další spolupráci těší," řekla Suková ČTK. Vajdičkovy stopy směřují skoro do všech slovenských divadel.

Jedna z úspěšných inscenací týmu Dejvického divadla je Ucpanej systém (Irvine Welsh), která měla premiéru 20. 2. 2012.

Je to už třináct let, co Krobot rozšířil svůj umělecký rejstřík o herectví. Už předtím za působení v Chebu či v Hradci Králové byl občas při náhlé absenci některého z herců přinucen, aby za něj text na jevišti odříkal. Když ho ale režisér Petr Zelenka požádal, aby v jeho divadelním debutu Příběhy obyčejného šílenství ztvárnil roli Otce, neodmítl. Poprvé v životě se mu stalo, že roli zkoušel od začátku až do konce; Zelenkovi se ale do režie nepletl. "Mám co dělat sám se sebou a nestačím vnímat celek," řekl ČTK před premiérou krátce po svých padesátinách 16. listopadu 2001.

Domácí ceny i mezinárodní spolupráce

Od té doby zažil v nové profesi řadu úspěchů. Za roli v Zelenkově hře získal cenu Alfréda Radoka jako Talent roku, následoval Český lev za výkon v její filmové verzi. Dnes patří mezi vyhledávané filmové herce doma (například Účastníci zájezdu, Tajnosti, Tři sezony v pekle, Alois Nebel, Dům, Okresní přebor, Revival, Čtvrtá hvězda) i v zahraničí. Film Muž z Londýna maďarského režiséra Bély Tarra, ve kterém ztvárnil titulní roli, byl uveden v Cannes. Jeho ženu hrála anglická herečka Tilda Swintonová. Ve filmu a v televizi vytvořil 28 rolí, ta zatím poslední bude v televizním snímku Jiřího Stracha Osmy.

Miroslav Krobot s delegací k filmu Muž z Londýna. Vpravo britská herečka Tilda Swinton a maďarský herec Janos Derzsi.

Současně nastartoval Krobot profesi filmového režiséra. Jeho režijní debut Díra u Hanušovic bude do kin uveden 24. července. Podepsán je i pod divadelními záznamy inscenací Oblomov a Sirup či seriálem Čtvrtá hvězda. Ten byl letos na festivalu Finále v Plzni oceněn Zlatým ledňáčkem za nejlepší televizní komediální projekt.

Z Dejvického divadla Krobot udělal scénu první kategorie. Loni při vyhlašování Cen Alfréda Radoka zazněl její název čtyřikrát. Stala se Divadlem roku, vítěznou inscenací byl Ucpanej systém a za herecký výkon byl oceněn Ivan Trojan. Dejvičtí zabodovali i v kategorii Česká hra, v níž byl Krobot oceněn za inscenaci své hry Brian. Pod jeho vedením byla dejvická scéna vyhlášena Divadlem roku i v letech 2002, 2006 a 2011.

Autor: