Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Deštěm hvězd: Vychází Adele i Keith Richards

Kultura

  12:00
Líné letní týdny jsou fuč, vlna nových hudebních titulů nastupuje. Během podzimu vydají nová alba Keith Richards, Lana Del Rey, New Order i Adele. Na třicet zahraničních desek upozorňuje náš stručný průvodce.

Zpěvačka Adele chystá vydání alba 25. foto: Reprofoto

Nikdy se nedá vyloučit, že nové album vydá každým dnem Kanye West – nebo jiná z hvězd, které neohlašují nahrávky dopředu, ale přepadají s nimi veřejnost bez varování. Mnozí hudebníci se ale pořád drží tradičních ohlášek a vysílání „pilotních“ singlů. Díky čemuž víme leccos o tom, jak bude vypadat vydavatelská sezona od nynějška až po vánoční finále.

Cobain z hrobu vytažený

Návratem z nejočekávanějších je album Music Complete, s nímž po deseti letech přicházejí New Order: podle písně Restless se zdá, že hodlají šířit osmdesátkový syntetický pop coby nadčasovou jistotu dál a dál. Před pár roky z kapely definitivně odešel baskytarista Peter Hook, který s ní byl ještě v letech Joy Division; o to usilovněji dával šéf Bernard Sumner dohromady aktuální sestavu. Na desce hostuje Iggy Pop, spojkou mladší generace jsou zpěvačka La Roux a Brandon Flowers (The Killers), ke kapele se navíc vrátila její členka Gillian Gilbertová. Desku produkovali členové kapel Spiritualized a Chemical Brothers – a globální stoupenci nezávislé hudby jistě nebudou ignorovat ani to, že New Order nyní přijal do své péče slavný label Mute Records (Depeche Mode, Nick Cave).

Návrat New Order v mondrianovsky laděném obalu.

Má smysl čekat na nové písně Lany Del Rey, nebo je její postava, lavírující mezi neviňátkem, děvkou a reklamou na kokakolu, daná jednou provždy? Koketerie a světabol nemusejí ustat ani po veselce, napovídá název alba Honeymoon (Líbánky), jež vychází 25 .září. Oživlá americká pin-up girl si vysloužila uznalé pochvaly za to, jak zvládla pokračovat po debutu loňským albem Ultraviolence. Uvidíme, co letos: mezi nahrávkami je i cover slavného blues z repertoáru Niny Simone Don’t Let Me Be Misunderstood.

Ad rocková linie: Keith Richards prý na novince Crosseyed Heart vítězí víc stabilními sympatiemi než vtažením Norah Jonesové do hry; Šilhavé srdce je každopádně báječný název, když člověk vydává sólovou desku po třiadvaceti letech. Ze staré gardy nachystal pinkfloydovský David Gilmour čtvrté sólové album Rattle That Lock; Jack White přivádí zpět své The Dead Weather (Dodge & Burn). Otázky a polemiky vyvolala zpráva o listopadovém vydání dosud nepojmenovaného posmrtného alba Kurta Cobaina. Objeví se v týž den jako DVD s letošním cobainovským dokumentem Montage of Heck. Dosud nevydaný materiál zčásti zní ve filmu – a jedná se o skici, syrové a nedokončené domácí nahrávky, a dokonce jeden mluvený „komický výstup“. Cobain jistě neměl v plánu něco takového vydat, zároveň je možné, že vedle komerčního gesta na desce něco zajímavého bude. Každopádně je to zvukově výjimečně divoká položka v katalogu korporátních Universal Music: ale smrt prodává, to platí pořád.

Návraty: Pete Doherty i Prince

Je ště k rocku: kéž by se vydařil návrat stylových kaleidoskopiků Mercury Rev (The Light In You). Američtí Battles přehráli novinku La Di Da Di ještě před vydáním v pondělí v Praze na koncertě pořádaném stanicí Radio Wave. A přátelé metalového stupně tvrdosti hudby už nejspíš vědí, že na samém počátku sezony stihli vydat alba Motörhead (Bad Magic) a Iron Maiden (The Book of Souls) a tento týden jsou jim v patách Slayer (Repentless).

Poněkud bizarním návratem je vzkříšení britských The Libertines, kteří slavili úspěchy kolem roku 2000. Jejich hlavní atrakci – bohémského skandalistu Petea Dohertyho – letos připomněl úspěšný dokument Amy a divocí hoši to racionálně zas dali dohromady; 11. září jim vychází album Anthems For Doomed Youth.

Po řádném vytěžení předchozího alba 21 se vrací skotská Adele, jedna z mála debutantek poslední dekády, které se podařilo uspět u kritiky a zároveň reálně osvěžit mainstreamový pop. I třetí album je nazvané podle jejího věku – jak dlouho si asi udrží tento zvyk po letošním 25? Otázka po věku padá často i tehdy, když se publikum dozví, že s novými nahrávkami je znovu ve hře sestra krále popu Janet Jacksonová. Hvězda, která před lety natočila spolu s bratrem nejdražší klip všech dob, se v dnešních devětačtyřiceti vrací podpořená spíš už jen vnitroamerickou, ne globální slávou (Unbreakable).

A pak je tu Prince: tomu už nikdo nesebere auru náčelníka, vítěze mnoha hudebních bitev, náfuky, který má být na co pyšný. Jeho loňská dvě alba už nemění ani neboří svět, přesto je na nich spousta ryzí a nesmírně zábavné muziky. Uvidíme, jak si povede superaktuálníHiTNRuN, které Prince vydal včera. Distribuci exkluzivně svěřil internetové poslechové službě Tidal, kterou vlastní jeho kolega Jay-Z a jež se v Evropě zavádí pomalu: jistě i kvůli výši měsíčního předplatného. Uvidíme, kdy a jak se objeví Princova novinka oficiálně u nás – nedočkavci s volnějším pojetím korektnosti to asi vezmou přes nějaké úložiště.

Co nese čerstvá generace

Ze „starých klasiků“ chytil za pačesy příležitost i Jean Michel Jarre: o pionýry elektroniky je zájem, oprášil tedy své analogové skladiště a smixoval titul s lapidárním názvemElectronica 1: The Time Machine. V opulentním projektu, který musel stát majlant, hostují dvě desítky známých jmen – od členů Tangerine Dream a Massive Attack až k Laurii Andersonové a duu Fuck Buttons.

Podzim pak vysloveně proprší nahrávkami těch, kdo debutovali v posledních deseti letech, ať už patří k písničkářské, elektronické, nebo postrockové části scény. Elitní textařka (a herečka v Andersonově Skryté vadě) Joanna Newsomová, skladatelka Julia Holterová, songwriter Kurt Vile, kapely a projekty Deerhunter, Beirut, CocoRosie, M. I. A., Grimes, Wavves, Chvrches, Micachu &The Shapes, Peaches, Autre ne veut, U. S. Girls, Kode9: imaginace nevysychá ani v době, která nečiní novou hudbu vždycky nápadnou.

Deset očekávaných alb

■ Keith Richards: Crosseyed Heart

■ Kurt Cobain: (název zatím neznámý)

■ Prince: HiTNRuN

■ New Order: Music Complete

■ Lana Del Rey: Honeymoon

■ Joanna Newsom: Divers

■ Julia Holter: Have You In My Wilderness

■ Mercury Rev: The Light In You

■ Adele: 25

■ Jean Michel Jarre: Electronica 1: The Time Machine

Autor:

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč