Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Disneyho film Kráska a zvíře představuje prvního gaye. Rusko uvažuje o zákazu

Kultura

  15:17
WASHINGTON/MOSKVA - Nová inscenace pohádky Kráska a zvíře od Disneyho bourá hranice. V průběhu minulého týdne tvůrci filmu odhalili, že jedna z postav je „zmatená“ ohledně své sexuality. Jedná se o LeFoua, kterého ztvárnil americký herec Josh Gad, parťáka Gastona – hlavního protagonisty příběhu.

Film Kráská a zvíře (2017) foto: ReadySetLoL

Hraná adaptace animované klasiky, jenž kombinuje prvky animace a počítačové grafiky s výkony skutečných herců, poprvé znázorňuje homosexuální postavu, napsal web britské televize BBC. „LeFou (francouzsky ‚blázen‘) se snaží vyrovnat s pocity ke Gastonovi a je na jakési emocionální houpačce mezi chtíčem a pouhým obdivem“, uvedl web. Příběh LeFoua je vedlejší vypravěčskou linkou. Disney to označil za „výhradně homosexuální okamžik,“ řekl režisér snímku Bill Condon.

„Režisér Condon věří, že LeFouova role připravuje novou půdu pro zviditelnění LGBT komunity na plátnech kin,“ napsalo BBC. „Je to zkrátka někdo, kdo si je vědom svých citů. Josh (Gad) postavu LeFoua ztvárnil jemně a chytře,“ řekl režisér.

Emma Watson a Dan Stevens na premiéře v Los Angeles.
Americký herec Josh Gad, představitel LeFoua.

Recenzent magazínu The Attitude Matt Cain ve svém článku napsal, že jde jednoznačně o zlomový okamžik. „Je třeba ještě udělat hodně, aby se vytvořila kinematografie, která by odrážela skutečný život,“ řekl. Na konci své recenze ale společnosti Disney zatleskal za odvahu, že tento krok přesto učinila. Doufá, že by to mohlo být impulsem ke změně a přinést skutečný sociální pokrok.

Propagace gayů v Rusku nepřipadá v úvahu

Ruské ministerstvo kultury se ale velice rychle rozhodlo na popud ruského poslance prověřit případný zákaz tohoto filmu. Vitalij Milonov ve svém dopisu za vládní stranu Jednotné Rusko podle agentury RIA Novosti vysvětlil, že se podle jeho názoru jedná o oslavu homosexuality. Film popsal jako „nemravnou propagandu hříchu,“ uvedlo BBC.

Trapas na Oscarech. Filmem roku vyhlásili chybně La La Land, cenu ale bral Moonlight

Reagoval tak na vyjádření režiséra snímku Condona o první homosexuální chvíli v historii Disneyho filmů. Zákonodárce je známý svým bojem proti homosexuálům.

Petrohradský poslanec Milonov prosadil před lety v Rusku zákon, podle něhož je veškerá propagace homosexuality před nezletilými osobami trestný čin. Dohlíží také na to, aby úřady zakazovaly shromáždění za práva lesbiček a gayů. V Rusku, kde homosexualita byla až do roku 1993 zločinem a duševní nemocí do roku 1999, jsou veřejné homofobní projevy běžné.

Ministr kultury Vladimir Medinsky uvedl, že pokud kontrola ukáže, že film propaguje homosexualitu, bude okamžitě zakázán, napsalo BBC.

Stopka pro film i v alabamském autokině

Na prohlášení režiséra ohledně homosexuální postavy jedno autokino v Alabamě na své facebookové stránce oznámilo, že plány na promítání Krásky a zvířete ruší. Odůvodnilo to na svém profilu tím, že jejich návštěvníci jsou „v první a poslední řadě křesťané“ a nemohou tak slevit na tom, co je Bible učí, napsal deník The Washington Post.

Provozovatelé kina tento příspěvek během soboty vymazali. Veřejně ale vydali prohlášení, že hlavním důvodem zrušení je to, že by se necítili příjemně vzít svá vnoučata, ve věku osmi a jedenácti let, na film, který vyobrazuje homosexuální postavu.

Ukázku filmu po jeho spuštění shlédlo během prvních 24 hodin na 130 milionů diváků. V hlavních rolích je Emma Watson – slavná představitelka Hermiony Grangerové v příbězích Harryho Pottera – a Dan Stevens. Film má v Česku vstoupit do kin 16. března 2017.

Autoři: ,