Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Divadelní festival Akcent hledá místa, v nichž se rodí zlo

Kultura

  16:00
Právě dnes začíná představením Busking Un/limited souboru Spielraum Kollektiv Mezinárodní festival dokumentárního divadla Akcent. Jeho dějištěm je pražské Divadlo Archa a potrvá do 27. listopadu. Vedle uznávaných světových tvůrců festival uvede i tvorbu mladých divadelníků, jejichž originalita je příslibem budoucího směřování dokumentárního divadla. Tématem, které spojuje všechny projekty, jež se na festivalu představí, je zkoumání míst a situací, v nichž se rodí zlo.

Ultima Vez: In Spite of Wishing and Wanting foto: Danny Willems

„Některé inscenace ukazují zrození zla explicitně, v jiných jej můžeme vidět pouze v zárodku,“ popisuje hlavní téma letošního ročníku ředitelka festivalu Jana Svobodová. „Důležité je, že bez pojmenování jeho podob, bez hledání míst a příčin jeho zrození se mu nemůžeme postavit. V době, kdy pravda přestává být respektovanou hodnotou, je třeba do boje proti zlu postavit zbraně imaginace, metafory a humoru. K tomu slouží Akcent.“

Pro letošní Akcent vzniklo zcela nové představení New Bohemia, které oslaví svou světovou premiéru 12. a 13. listopadu. Představení uvádí autentické příběhy obyvatel stejnojmenné čtvrti malého amerického města Cedar Rapids, ve kterém se před sto padesáti lety usídlili Češi. Tvůrci inscenace si položili otázku, kde se nachází hranice mezi lpěním na svých vlastních kořenech a ochotou pochopit kulturní dědictví souseda ze zcela jiného konce světa.

Přední divadelní režisér, reformátor hudebního divadla, skladatel, tvůrce instalací a pedagog Heiner Goebbels vystoupí v rámci Akcentu 14. listopadu se svou přednáškou Explain nothing. Put it there. Say it. Leave. - Theatre as experience. (Nic nevysvětluj. Ukaž to. Řekni to. Odejdi. – Divadlo jako zážitek.)

Ukrajinka Olja Mychaljuk zkoumá ve své inscenaci Máta příčiny nenávisti mezi obyčejnými lidmi ve své zemi. V srpnu roku 2014 navštívila tato ukrajinská umělkyně přátele v okupovaném městě Alčevsk uprostřed Donbaské oblasti. Výbuch na nádraží Debalcevo jí znemožnil návrat zpět do Kyjeva. Zážitky z nedobrovolného pobytu ve válečné zóně zpracovala do představení, které kombinuje dokumentární divadlo s výtvarnou instalací. Provede jej 17. listopadu.

Členové britské skupiny Forced Entertainment pod vedením Tima Etchellse v Praze uvedou 18. a 19. listopadu inscenaci The Notebook na základě románu Agoty Kristof Velký sešit. Co má společného divadelní adaptace románu s dokumentárním divadlem? Příběh dvou chlapců, kteří mají být ochráněni před hrůzami války a nejsou chráněni před vlastní krutostí, vyjadřuje základní a prostupující téma letošního Akcentu: Kde se rodí zlo?

V představení Made in Macau 2.0 budou 19. a 23. listopadu dokazovat mladí tvůrci Teng Teng Lam a Kevin Chio, jak v jejich zemi pod nadvládou komunistické Číny postupně mizí kulturní i morální hodnoty.

Umělci ze Státního divadla z Karlsruhe si položili otázku, proč jejich předchůdci za Třetí říše přijali jako normu zmizení svých židovských kolegů. Představení Stolpersteine Staatstheater / Kameny zmizelých. Staatstheater uvede Akcent společně s Pražským divadelním festivalem německého jazyka 21. a 22. listopadu.

Představení In Spite of Wishing and Wanting vzniklo ze spolupráce vlámského choreografa Wima Vandekeybuse a amerického hudebníka Davida Byrnea (ex-Talking Heads). Choreografie v době svého uvedení v roce 1999 vyvolala obrovský rozruch. Podle Jany Svobodové získala nyní v kontextu evropských událostí novou aktuálnost a proto bylo představení souboru Ultima Vez do programu zařazeno. K vidění bude ve finále festivalu ve dnech 24.-27. listopadu.

Kompletní program festivalu Akcent a další informace najdete na webových stránkách Divadla Archa.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Mohlo by vás zajímat