Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Divadelníci ukřižovali Ježíše v centru Prahy

Kultura

  17:27
PRAHA - V centru Prahy přihlížely stovky lidí dramatickému ztvárnění ukřižování Krista. Pouliční pašijová hra byla součástí akce Celonárodní čtení Bible.

Studenti katedry alternativního divadla DAMU ukřižovali Ježíše v centru Prahy v rámci akce Celonárodní čtení Bible foto: ČTK

Happening o Velkém pátku zorganizoval Nadační fond Bible 21 ve spolupráci se studenty katedry alternativního divadla DAMU a bubeníky z českobudějovické formace WonderSticks.

Ježíš se objevil u Prašné brány
Celonárodní čtení Bible se v Česku koná už třetím rokem, letos poprvé ale organizátoři veřejná čtení v knihovnách a na náměstích doplnili i o minimalistické divadelní představení. "Čtení bible vyžaduje poměrně velkou pozornost, a proto jsme se nechali inspirovat středověkou tradicí pašijových her, které divadelní formou vypráví o utrpení a smrti Ježíše Krista," řekl jeden z pořadatelů Alexandr Flek.

Studenti katedry alternativního divadla DAMU ukřižovali Ježíše v centru Prahy v rámci akce Celonárodní čtení Bible

Ježíš v podání mladých divadelníků se za zvuku bubnů objevil u Prašné brány krátce po jedné hodině. S typickým dřevěným křížem a netradičně na chůdách se odtud za doprovodu několika bubeníků vydal na "křížovou cestu" ulicí Na Příkopě. Během cesty se k průvodu přidaly desítky lidí, zejména turistů.

Do neděle se bude číst z Bible
Původně mělo k inscenaci ukřižování dojít na Jungmannově náměstí, pořadatelé se ale nakonec rozhodli improvizovat a průvod zakončit na Můstku. "Chtěli jsme lidem připomenout, o čem tyto svátky jsou. Někteří z nich očividně ani netušili, co je vlastně za den," uvedl Flek. Netradiční podívaná ovšem kromě údivu vzbudila i jiné emoce. "Někteří nás ignorovali, někteří se smáli. Dost lidí se ale i zapojilo do hry, což nás potěšilo. Podobný happening bychom proto chtěli zrealizovat i příští rok," řekl Flek.

Studenti katedry alternativního divadla DAMU ukřižovali Ježíše v centru Prahy v rámci akce Celonárodní čtení Bible

Celonárodní čtení Bible má podle pořadatelů za cíl rozšířit povědomí o nejvýznamnější křesťanské literární památce. Letos se akce účastní asi 70 měst a obcí. Většina veřejných čtení bible se bude konat až do neděle. Některá města čtení zahájila už 18. dubna.

Více informací o projektu zájemci naleznou na internetových stránkách http://www.bible21.cz/.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat