Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Divadlo Archa už zkouší Odcházení

Kultura

  9:57
PRAHA - Režisér David Radok zahájil dnes v Praze zkoušky prvního uvedení hry Václava Havla Odcházení. Premiéra se v Divadle Archa uskuteční 22. května.

Jan Tříska foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

„Počítáme hned se třemi premiérovými večery za sebou; jinak bychom v našem malém prostoru nemohli uspokojit zájem hostů,“ řekl ředitel divadla Ondřej Hrab. Je rád, že se podařilo dát dohromady unikátní inscenační tým, odpovídající nárokům tohoto zajímavého textu. Označil ho za jeden z nejlepších, které „u nás i kolem nás“ vznikly. Jeho slova dokládala desítka nedočkavců, kteří na otevření pokladny čekali už od rána a vstupenky si koupili vzápětí po zahájení předprodeje. Hlavní role v Radokově inscenaci ztvární Jan Tříska a exprezidentova manželka Dagmar Havlová. V dalších se objeví například čerstvá držitelka ceny kolegia Thálie Vlasta Chramostová, Ivan Řezáč, Marek Daniel, Zuzana Stivínová, Bořivoj Navrátil a Petra Lustigová.
 
Třísku tak čekají v Praze hned tři velké herecké úkoly najednou. Populární herec v Česku loni strávil přes půl roku. Exceloval jako otrok Kaliban v inscenaci Bouře Letních shakespearovských slavností a v Divadle na Jezerce byl jedním z aktérů komedie Yasminy Rezy Kumšt. Letos si obě představení zopakuje, postava odcházejícího kancléře Viléma Riegera v Havlově textu bude rolí navíc.

Divadlo Archa bylo jednou z metropolitních scén, které netrpělivě očekávaly opožděné rozhodnutí pražských zastupitelů týkající se finančních dotací. Nakonec Archa získala částku, která je oproti loňsku o 30 procent nižší.

„Inscenaci Havlova Odcházení však financujeme nezávisle na ní, tedy bez jakékoliv podpory z veřejných prostředků. Už v prosinci jsme založili výbor v čele s Besselem Kokem, který se financováním tohoto specifického a náročného projektu zabýval. V této chvíli jsme si jisti, že projekt můžeme dotáhnout do premiéry,“ řekl Hrab.

Vstupenky na Odcházení se v Arše prodávají po 490, 590 a 690 korunách, pro studenty divadelních oborů budou místa k stání po 220 korunách. První čtyři reprízy odehraje Archa ještě v květnu, pět představení se uskuteční začátkem června, další na podzim.
Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat