Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Dokument o The Doors představí dosud nezveřejněné materiály

Kultura

  10:29
PRAHA - Výpověď o legendární rockové kapele The Doors přináší dokumentární film When You're Strange, který se dnes objevil v českých kinech. Režisér a scenárista Tom DiCillo v něm nabízí nový pohled na hudební odkaz ikony 60. let minulého století.

The Doors foto: Reprofoto

Jejich příběh poutavě vypráví americký herec Johnny Depp. Bubeník John Densmore, kytarista Robby Krieger, klávesista Ray Manzarek a zpěvák Jim Morrison se ve filmu představují prostřednictvím autentických materiálů, z nichž některé nebyly dosud zveřejněny. Natočeny byly od doby vzniku kapely v roce 1965 do roku 1971, kdy Morrison zemřel. Čtveřice se objevuje v různém prostředí. Mimo vyprodaných arén diváci mohou sledovat jejich život plný skandálů, alkoholu a drog.

Režisér sleduje zejména osud Morrisona, jenž byl nejvýraznější osobností legendární čtveřice. Snímek začíná zprávou o úmrtí 27letého zpěváka, který zažil velkou slávu a byl protagonistou jakési "protikultury" 60. let.

Citlivý, poetický 'závislák'
Vypráví o jeho nadání, citlivosti, poetičnosti a sofistikovaném přístupu k životu. Zároveň však byl posedlý drogami a na rozdíl od dalších členů kapely propadl také alkoholu. Snahy vytáhnout jej z tohoto stavu byly však marné. Množily se excesy na scéně i v osobním životě a kapela si postupně získala pověst "oplzlé a nebezpečné".

Za své chování byl Morrison napomínán, ale také zatčen přímo na scéně. Po jednom z koncertu si tento miláček publika vysloužil také odpor veřejnosti. Diváci kritizovali jeho vulgární projev, ale také exhibicionistké chování.

Problémy měl také s dalšími členy kapely. Na čas se rozešel dokonce s Manzarkem, s nimž se znal už z Kalifornské univerzity a který ho k založení skupiny motivoval. Ve svých textech se Morrison, který vydal také několik sbírek básní, zabýval základními otázkami života včetně sexu, násilí či svobody. Nezdráhal se ale ani urážet postavy veřejného života a čelil proto zastrašování.

Dveře do 21. století
The Doors vznikli v roce 1965 v Los Angeles a patřili k nejpopulárnějších hudebním skupinám své doby. Název filmu vychází z kabaretně laděného hitu skupiny The Doors People Are Strange. Film zachycuje vznik šesti zásadních alb, které kapela nahrála za pouhých pět let, i jejich elektrizující živá vystoupení. Unikátní záběry nabízejí intimní náhled na jejich hudební spolupráci i pohled do mnohdy šokujícího zákulisí. Snímek, který do českých kin uvedla společnost Bioscop, je nevhodný pro diváky do 12 let.

Po smrti Morrisona, který byl nalezen mrtvý ve vaně v Paříži, kapela koncertovala ještě dva roky a pak se rozpadla. Klávesista Manzarek a kytarista Krieger začali znovu společně vystupovat v roce 2002 pod názvem The Doors of the 21st Century. Densmore je však spolu s rodinou Morrisona za užívání názvu The Doors zažaloval. Projekt pak přejmenovali nejprve na Riders on the Storm a v roce 2008 na nynější název Ray Manzarek and Robby Krieger of The Doors. Letos v červenci se představili v pražském Kongresovém centru.

Film vyrobený ve společnosti Wolf Films/Strange Pictures ve spolupráci se společností Rhino Entertainment byl poprvé uveden na filmovém festivalu v Deauville loni v září 2009. Další informace na internetové adrese www.bioscop.cz.

Autoři: ,