Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

FAMUfest 2008 láká na filmy i kvalitní hudbu

Kultura

  13:19
PRAHA - Ve čtvrtek 6. listopadu se v pražském divadle Archa rozjede další ročník FAMUfestu, který pořádaji studenti této školy. Festival potrvá do neděle 9. listopadu a na své si příjdou nejen příznivci studentských filmů ale také například fanoušci indie a elektronické muziky.

Ohm Square na letošním FAMUfestu pokřtí své čtvrté album. foto: Ohm Square

Letošní FAMUfest nabídne dohromady 15 soutěžních a nesoutěžních bloků. Ty jsou rozděleny podle ročníků narození jednotlivých autorů. Nejstarší autor se narodil v roce 1968, nejmladšímu je přesně o dvacet let méně. Organizátoři letos dali studentům také šanci představit své mimoškolní a komerční projekty.

Mimo jiné se na festivalu představí předpremiéra cyklu Zlatá šedesátá v produkci Čestmíra Kopeckého a režii Martina Šulíka. Díl bude věnován Věře Chytilové za osobní účasti režisérky.

Pro příznivce hudby pořadatelé připravili spolu se SPERM festivalem pestrý program. Poprvé se v České republice představí australští elektro-popoví The Presets. FAMUfest nabídne také vystoupení psychedelických High Places navazující na loňský koncert spřízněných Deerhunter, brooklynských dream-popových miláčků Chairlift nebo českou premiéru slovenského projektu Modré hory. Domácí Ohm Square pokřtí v pátek v Arše své čtvrté album Taking Shape.

Festival zahájí kontroverzní snímek v produkci Tadeáše Trojánka a režii Vladimíra Turnera O mediální realitě, který se zabývá zinscenovaným výbuchem v České televizi, za kterým stojí umělecká skupina Ztohoven. Film vyvolal rozporuplné reakce  a Česka televize na základě tohoto činu skupinu zažalovala. Dalším zajímavým filmem z katedry dokumentu je snímek o mladém šachistovi Davidovi Navarovi v režii Rozálie Kohoutové.

Zajímavý bude také letošní doprovodný program, kterému vévodí Karel Vachek a jeho netradičně pojatý sobotní večer za doprovodu jeho oblíbených písní. Dále na návštěvníky čekají různá audiovizuální performance, debaty s tvůrci a další věci.

Propagace festivalu probíhá v letošním roce hlavně formou lepících pásek, které volně kolují po celé Praze. Organizátoři chtěli páskami vyvolat kontroverzní reakce a s napětím čekaly na ohlasy. Ty byly kladné (zvláště u mladší generace) i záporné. Šlo tedy o to na festival upozornit a to se pořadatelům povedlo.
Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat