Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

FAMUfest 2008 láká na filmy i kvalitní hudbu

Kultura

  13:19
PRAHA - Ve čtvrtek 6. listopadu se v pražském divadle Archa rozjede další ročník FAMUfestu, který pořádaji studenti této školy. Festival potrvá do neděle 9. listopadu a na své si příjdou nejen příznivci studentských filmů ale také například fanoušci indie a elektronické muziky.

Ohm Square na letošním FAMUfestu pokřtí své čtvrté album. foto: Ohm Square

Letošní FAMUfest nabídne dohromady 15 soutěžních a nesoutěžních bloků. Ty jsou rozděleny podle ročníků narození jednotlivých autorů. Nejstarší autor se narodil v roce 1968, nejmladšímu je přesně o dvacet let méně. Organizátoři letos dali studentům také šanci představit své mimoškolní a komerční projekty.

Mimo jiné se na festivalu představí předpremiéra cyklu Zlatá šedesátá v produkci Čestmíra Kopeckého a režii Martina Šulíka. Díl bude věnován Věře Chytilové za osobní účasti režisérky.

Pro příznivce hudby pořadatelé připravili spolu se SPERM festivalem pestrý program. Poprvé se v České republice představí australští elektro-popoví The Presets. FAMUfest nabídne také vystoupení psychedelických High Places navazující na loňský koncert spřízněných Deerhunter, brooklynských dream-popových miláčků Chairlift nebo českou premiéru slovenského projektu Modré hory. Domácí Ohm Square pokřtí v pátek v Arše své čtvrté album Taking Shape.

Festival zahájí kontroverzní snímek v produkci Tadeáše Trojánka a režii Vladimíra Turnera O mediální realitě, který se zabývá zinscenovaným výbuchem v České televizi, za kterým stojí umělecká skupina Ztohoven. Film vyvolal rozporuplné reakce  a Česka televize na základě tohoto činu skupinu zažalovala. Dalším zajímavým filmem z katedry dokumentu je snímek o mladém šachistovi Davidovi Navarovi v režii Rozálie Kohoutové.

Zajímavý bude také letošní doprovodný program, kterému vévodí Karel Vachek a jeho netradičně pojatý sobotní večer za doprovodu jeho oblíbených písní. Dále na návštěvníky čekají různá audiovizuální performance, debaty s tvůrci a další věci.

Propagace festivalu probíhá v letošním roce hlavně formou lepících pásek, které volně kolují po celé Praze. Organizátoři chtěli páskami vyvolat kontroverzní reakce a s napětím čekaly na ohlasy. Ty byly kladné (zvláště u mladší generace) i záporné. Šlo tedy o to na festival upozornit a to se pořadatelům povedlo.
Autor:

Mohlo by vás zajímat