Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Favorit Nobelovy cenu za literaturu je podle sázkařů Keňan. Murakami prý bez šance

Kultura

  6:09
Stockholm - Favoritem letošního udílení Nobelovy ceny za literaturu je podle sázkařů keňský spisovatel Ngugi wa Thiong’o. Japonec Haruki Murakami ani Američan Philip Roth se podle nich ani podle literárních kritiků ani letos ocenění nedočkají. Laureáta prestižního ocenění oznámí švédská akademie ve čtvrtek ve Stockholmu.

Ngugi wa Thiong’o foto: Reprofoto

Keňan Ngugi wa Thiong’o se v první pětici favoritů na zisk ocenění objevoval již v několika minulých letech. Podle sázkařů má letos šance největší mimo jiné proto, že Nobelova cena za literaturu do Afriky putovala naposledy v roce 2003, kdy ji získal Jihoafričan J. M. Coetzee.

Naopak dalším spisovatelům ze seznamu „věčných čekatelů“, jakými jsou Haruki Murakami a Philip Roth, sázkaři tento rok příliš nadějí nedávají.

Bez šancí naopak není syrsko-libanonský básník, který publikuje pod jménem Adonis. Podle literárních kritiků oslovených DPA mu ale škodí fakt, že by jeho výběr mohl být interpretován jako ocenění arabské literatury jako takové. Toho se prý akademici obávají, neboť chtějí Nobelovu cenu udílet autorům, nikoli celým národním literaturám nebo kulturním okruhům.

Podle mnohých znalců je opět na čase, aby po romanopiscích cenu dostal dramatik. Mezi nimi je nejnadějnějším kandidátem Nor Jon Fosse. Švédská akademie se ale podle DPA obává volit severské spisovatele. V roce 1974 sklidila za ocenění Švédů Eyvinda Johnsona a Harryho Martinsona vlnu kritiky a Švéd se v osobě Tomase Tranströmera stal laureátem ceny naposledy před pěti lety.

Švédská literární kritička Aasa Beckmanová tipuje na letošního nositele Nobelovy ceny izraelského spisovatele a esejistu Davida Grossmana. Žhavým tipem nakladatele Svanteho Weylera je rumunský autor Mircea Cartarescu.

Zkušenosti z minulého roku ale říkají, že pravdu by mohli mít přece jen sázkaři. Loni totiž několik dnů před vyhlášením čelo tipovacích žebříčků ovládala Běloruska Světlana Alexijevičová, která nakonec Nobelovu cenu i získala.

Autor: