Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Festival v Boskovicích láká na multižánrový mumraj

Kultura

  16:30
Už 27. ročník Festivalu pro židovskou čtvrť Boskovice začne ve čtvrtek 4. července ve jmenovaném městě nedaleko Brna. Každoročně patří k žánrově nejvšežravějším kulturním akcím a letošek nebude výjimkou.

Khoiba foto: Unijazz

Festival si od samého začátku primárně klade za cíl upozorňovat na pohnutou historii města Boskovice a s ním spjatého židovského osídlení. Tomu odpovídá i část čtyřdenního programu. Zahraje zde například francouzské dámské kvarteto Les Bubbey Mayse, pracující s klezmerovým dědictvím.

Inspiraci v jidiš a hebrejské hudbě čerpají také domácí vystupující Augenblick, Šoulet nebo Bizarre Band. Multižánrovost festivalu podpoří i divadelní site specific performance skupiny 20 000 Židů pod mořem, která oživí zákoutí boskovické židovské čtvrti. S geniem loci tohoto místa, po kterém se v rámci festivalu také pořádají komentované prohlídky, bude pracovat i brněnské taneční divadlo Masobeton.

Židovskou čtvrť letos oživí také četné instalace ve veřejném prostoru a mezi výstavami jistě zaujme expozice Židovství je o životě, mapující soukromý život židovské komunity v Československu 70. a 80. let, a Masaryk ve Svaté zemi, připomínající diplomatické styky Tomáše Garrigua a Jana Masarykových a vztahy Československa se Státem Izrael.

Hlavní program, pokrývající hudbu, divadlo, filmy, výtvarné umění a divadlo, už židovské téma překračuje do všech stran. Kompletní rozsáhlý program lze nalézt na webových stránkách www.boskovicefestival.cz. Zde pouze několik tipů.

Slovenská písničkářka Katarzia zahraje s kapelou v Boskovicích krátce poté, co se jako vůbec první slovenský interpret představí na renomovaném barcelonském festivalu Sónar. Americký raper Ceschi Ramos přijede s doprovodnou kapelou Anonymous Inc. a zahraje energicky nadupaný set, klenutý mezi hip hopem, rockem i popem, především ze svého čerstvého, dubnového alba Sad, Fat Luck.

Ve výjimečném šestičlenném složení s akustickými nástroji a hosty ze spřátelených kapel vystoupí stále populárnější Kalle. S programem z kritikou mimořádně vřele přijatého alba Město vystoupí brněnský bluesový písničkář Jan Fic, který pro tuto příležitost připravil své vystoupení společně s producentem jmenovaného alba, alternativní ikonou Martinem E. Kyšperským. Z Velké Británie dorazí alternativní rockeři mísící experimentální hudbu i post-rock Timbertwig v čele s charismatickým frontmanem Nickem Averym a ze Španělska divoké dívčí duo Meconio.

Festival se každoročně zaměřuje i na jazzovou scénu. Ta bude zastoupena například avantgardním triem NTS, zahraje zde i cenami ověnčená cellistka Dorota Barová, která vystoupí také s kapelou Tellemarkk. Milovníci výtvarného umění mohou navštívit mj. výstavu Karla Nepraše, filmoví fanoušci retrospektivu Hynka Bočana, mezi divadly, která představí své aktuální inscenace, jsou mj. Divadlo Continuo nebo Divadlo Naboso.

Autor:

Advantage Consulting, s.r.o.
SVÁŘEČ S UBYTOVÁNÍM AŽ 50.000 KČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Mohlo by vás zajímat