Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Festival otrlého diváka chystá vraždící popcorn i Satana na VHS

Kultura

  6:00
Od 4. do 9. března bude pražské kino Aero a pak i brněnské kino Scala hostit Festival otrlého diváka. Tato tradiční přehlídka filmové (ne)estetiky zároveň oslaví desátý ročník. Výběr 17 filmů podle organizátorů vzývá téma "duchovna". Několik titulů bude na přehlídce zasvěceno nostalgickému vzpomínání na éru VHS videokazet.

Z filmu Návrat do atomového gymnázia foto: Aerofilms

"Budeme zaříkávat božstva padesátkových sci-fi naivit, sedmdesátkového artistního porna, osmdesátkových akčních nesoudností, nadčasových spirituálních úletů i věky přesahujících zvrhlostí," charakterizoval program jeden z dramaturgů Jiří Flígl. Jak už jsou návštěvníci této přehlídky zvyklí, výraznou složkou několikadenní akce budou vedle filmů interaktivní zážitkové projekce, živé a genderově vyvážené simultánní překlady do sluchátek, tematická výzdoba kina a další doprovodný program šitý všem otrlcům na míru.

Klauni

Podle dramaturga Petra Šarocha je výběr filmů výsledkem rozhodnutí subjektivních preferencí i dalších kolegů, tedy Davida Čeňka a Antonína Tesaře. Právě on označil za klíčová slova jubilejního ročníku například Satan, VHS, Jean-Claude Van Damme, motorovky, vraždící popcorn, kladivo, kalcinátorové paprsky smrti a Zdeněk Troška.

V hlavní roli Marilyn Manson

Přehlídka nabídne starší filmy i novinky z kategorie hororu, thrilleru, erotických příběhů, béčkových titulů a dalších okrajových žánrů. Mezi novinkami nebude chybět policejní komedie Hovadný fízlové, počin režiséra Quentina Dupieuxe v hudebním světě známého jako Mr. Oizo, ve které se objeví i Marilyn Manson v nečekané roli šikanovaného teenagera. Z béčkové klasiky bude jedním z hlavních hřebů postapokalyptický film Cyborg z roku 1988, ve kterém Jean-Claude Van Damme předvedl jednu ze svých nejimpozantnějších roznožek.

Film Hovadný fízlové s Marilynem Masonem

Lahůdkou má být kultovní film Smrtelná kořist uváděný s původním dabingem z českého VHS vydání v režii Zdeňka Trošky. Postavě Mika Dantona, ztvárněného steroidovým naturščikem Tedem Priorem, propůjčil svůj hlas Jiří Pomeje. Nejradikálnějším titulem letošního ročníku bude "meditační snímek pro sadomasochisty" Jednorozený - debut režiséra Eliase Merhigeho.

Autoři: ,