Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Festival spisovatelů ve znamení Někdo to rád horké, do Prahy míří i Don DeLillo

Kultura

  21:00
PRAHA - Autor knih Bílý šum, Podsvětí, Padající muž nebo Bod Omega, americký literát Don DeLillo, bude největší hvězdou letošního ročníku Festivalu spisovatelů Praha. Jednadvacátý ročník festivalu, který má letos téma Někdo to rád horké, se uskuteční od 16. do 20. dubna na Nové scéně Národního divadla. Informoval o tom Luboš Svoboda.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: REPRO LNLidové noviny

"DeLillo bývá označován jako "bard televizního věku", a to především díky námětům jeho knih narážejících na problémy postmoderní společnosti," uvedl Svoboda. Dodal, že účast DeLilla na festivalu bude velkou událostí, protože se od šedesátých let věnuje pouze literatuře, odmítá přednášet na univerzitách i účasti na konferencích a literárních festivalech.

Držitel Pulitzerovy ceny, i ceny PEN klubu Saula Bellowa
Držitel mnoha ocenění, mezi než patří Pulitzerova cena nebo loňská cena PEN klubu Saula Bellowa za přínos americké próze, se narodil v roce 1936 a vyrůstal v italské katolické rodině v Bronxu. Pracoval jako hlídač parkoviště a v reklamní agentuře. První knihu Americana vydal až v roce 1971. Dle vlastních slov mu trvalo dlouho, než zjistil, co vůbec opravdový spisovatel dělá. DeLillo zdůrazňuje svou neangažovanost. Spisovatel by měl podle něj žít na okraji, "aby byl víc nebezpečný".

Festival zahájí 16. dubna autogramiáda českých autorů v kavárně Starbucks a pokračuje odpolední diskuzí a autorským čtením v Galerii Louvre. Gala večer o den později mimo jiné nabídne hudební vystoupení tureckého muzikanta a romanopisce Zülfüho Livaneliho a diskusi s názvem Jak horká byla studená válka moderovanou novinářem Janem Urbanem.

Další hvězdy festivalu
Festivalu se zúčastní 15 spisovatelů. Účast potvrdil nositel Nobelovy ceny za literaturu Derek Walcott z karibského ostrova Svatá Lucie, který měl přijet již loni, či mladý nositel Pulitzerovy ceny Junot Díaz původem z Dominikánské republiky. Dorazit by měl i turecký autor Nedim Gürsel obviněný za román Alláhovy dcery z hanobení muslimské víry.

Na autorských čteních se představí několik spisovatelů z Řecka (Athena Papadakiová, Dionysis Kapsalis, Constantine Kokossis) a České republiky (Petra Hůlová, Sylva Fischerová, Vladimír Páral a Tomáš Kafka). Frankofonní literaturu zastoupí básník Michel Deguy a lyrik Werner Lambersy. Očekává se také účast Saadího Júsufa, iráckého básníka žijícího v londýnském exilu.

"Kořeny filozofie jsou ve starém Řecku, proto představíme řecké, turecké či iránské autory," podotkl v dnešní on-line tiskové konferenci prezident festivalu Michael March. Dodal, že pořadatelé očekávají "příliv myšlenek a ideí".

Více informací o programu a hostech festivalu je na www.pwf.cz.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!