Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Film Cigán přilákal na louku 2000 lidí

Slovensko

  12:03
BRATISLAVA - Slovenská premiéra snímku Cigán, který na letošním ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech získal mimo jiné zvláštní cenu poroty, se uskutečnila netradičně na louce.
Tábor rumunských Romů (ilustrační fotografie)

Tábor rumunských Romů (ilustrační fotografie) foto:  František Vlček, Lidové noviny

Projekci v Richnavě na východním Slovensku, kde se film natáčel, si nenechaly ujít dvě tisícovky diváků, informovala dnes slovenská média.

Slovensko-český snímek režiséra Martina Šulíka je příběhem romského chlapce z chudé osady, který se dostává do konfliktu s rasovými, sociálními a kulturními předsudky i s nepsanými zákony vlastní komunity. Šulík ho natočil především s neherci v autentickém prostředí.

Herec Ján Mižigár a režisér Martin Šulík pózují s cenami za film Cigán

Na plátně se podle listu Nový čas viděli mnozí diváci, kteří ve snímku vystupovali jako komparzisté. Publikum proto nešetřilo potleskem. Deník poznamenal, že Romové se na filmu v romštině se slovenskými titulky bavili.

"Šulíka máme rádi, protože nás bere takové, jací jsme. Může se sem kdykoliv vrátit a dveře má otevřené," citoval list místní obyvatelku Valérii Tulejovou. Deník Pravda napsal, že netradiční premiéra dopadla nad očekávání dobře.

Neopakovatelná atmosféra

"Záměr tvůrců vyšel na jedničku, promítání filmu nemělo žádný rušivý moment. Díky místním Romům, kteří vytvořili specifickou, neopakovatelnou atmosféru. Jisté je, že žádný kinosál nedokáže zprostředkovat ten druh zážitku, jaký nabídlo přírodní kino na richnavské louce mezi romskou osadou a vesnicí," napsal list.

"První cesta vedla sem, protože jsme to slíbili. Ti lidé měli pro nás neuvěřitelné pochopení. Ocenění z Karlových Varů patří i jim. Přišli jsme, abychom jim poděkovali," citoval Šulíka deník Sme.

Autor: