Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Film Petra Nikolaeva o legionářích by mohl jít do kin v roce 2017

Kultura

  17:39
PRAHA - Natáčení filmu Opravdoví bratři, věnovaného působení českých legií v Rusku, by mohlo začít na konci letošního roku. Definitivní verze scénáře už je připravena. Na tiskové konferenci ve Sněmovně to dnes řekl režisér snímku Petr Nikolaev, který by si přál, aby film přišel do kin na konci roku 2017.

Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík, předseda Sněmovny Jan Hamáček a režisér Petr Nikolaev. foto: MAFRA - Petr Topič

„Republika by nevznikla bez legionářů,“ je přesvědčen Nikolaev. „My jsme přišli s tím projektem proto, že chceme nejenom připomenout hrdinství těch lidí, kteří před sto lety nasazovali životy v řadách legií, ale chtěli bychom pozvednout i národní hrdost a národní sebevědomí, protože v tomto případě máme opravdu být na co hrdi,“ uvedl Nikolaev k filmu, který zaštítili předseda a místopředseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD) a Petr Gazdík z klubu TOP 09 a Starostů.

Hamáček je přesvědčen, že si odkaz legionářů a operace vojsk v zahraničí během první světové války zfilmování zaslouží. Podobně mluvil i Gazdík, podle něhož doba skýtá řadu hlubokých příběhů bratrství, hrdinství a přátelství, které je potřeba ukazovat.

Režisér Petr Nikolaev.

Režisér Petr Nikolaev.

Nikolaev už na filmu pracuje několik let. „Intenzivně jsme začali na tom projektu pracovat před čtyřmi lety. Od té doby se píše scénář, máme jeho, dá se říct, definitivní verzi. Byla to velká práce, ten materiál je neobyčejně rozsáhlý,“ poznamenal dnes režisér.

„Vytknuli jsme si na začátku rozpočet, který by byl důstojný pro takový film, a to je 100 milionů korun,“ řekl také ke snímku, který nazývá skromným velkofilmem. Zatím má přislíbeno asi 70 procent rozpočtu, patří mezi ně granty i prostředky soukromých firem. Spolupracuje také s Českou televizí nebo ministerstvem obrany.

Legie v Rusku byly jednotky složené z dobrovolníků, kteří se hlásili do carské armády a vytvořili Českou družinu. Ta se postupně přeměnila v Československé vojsko na Rusi o síle tří divizí. Legionáři se vyznamenali zejména v bitvách u Zborova a Bachmače proti rakousko-uherským a německým vojskům. Převzali kontrolu nad Transsibiřskou magistrálou, kterou drželi v bojích proti Rudé armádě i s pomocí 63 vlaků o 40 vagonech. Do vlasti se vrátili po strastiplném putování na lodích plujících z Vladivostoku.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...