Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nikolaevova Vybíjená připomíná protahovanou besídku zvláštní školy

Kultura

  14:00
Filmu Vybíjená scenáristy Miroslava Oščatky a režiséra Petra Nikolaeva se podařilo spolehlivě vymazat veškeré stopy inteligence z předlohy Michala Viewegha.

Moc to nejiskří. Angažmá televizní Partičky se nepotkalo s tím pravým příběhem. foto: Falcon

Snímek Vybíjená byl natočen zřejmě zejména proto, aby bylo možno přivést na plátna kin populární televizní Partičku – improvizační trio Ondřeje Sokola, Richarda Genzera a Michala Suchánka. V příběhu je skutečně vyhrazeno místo pro trojici, řekněme, úsměv budících mužů středního věku. Přirozených příležitostí k uplatnění toho typu humoru, který diváci znají z Partičky, je však ve filmu ve skutečnosti poskrovnu.

Román Vybíjená vydal Michal Viewegh v roce 2004.

Rámcovým dějištěm snímku je sraz maturantů po 25 letech. Ve třídě existuje kroužek výrazných osobností, které na sebe tak či onak působily už kdysi na gymnáziu a jejich gravitace funguje dodnes. Skippy (Richard Genzer), Jeff (Ondřej Sokol) a Tom (Michal Suchánek) tvořili nerozlučnou partu a dnes, po různých peripetiích, sdílejí společnou domácnost. Jeff (Ondřej Sokol) byl ženatý s třídní kráskou Evou (Simona Krainová) a má s ní dceru. Nepřehlédnutelná byla i třídní ošklivka Hujerová (Simona Babčáková), která se kdysi se svým handicapem vyrovnávala líčením vymyšlených sexuálních eskapád a dnes žije v usedlém manželství. Temnou kapitolou třídní historie je osud ještě jedné, méně odolné ošklivé dívky, která v důsledku neustálého ponižování spáchala sebevraždu skokem pod metro.

Chemii třídy kdysi také ovlivnilo, a dodnes ovlivňuje, podezření, že krásná Eva cosi měla s profesorem češtiny (Lukáš Vaculík); údajně se s ním vyspala na maturitním třídním výletě, který se odehrál ve stejném rekreačním areálu jako nynější sraz. Zmíněné motivy by se nejspíše měly splést v melancholický skupinový portrét lidí otlučených životem, jejichž mládí už je definitivně minulostí, ale přece zůstává tím materiálem, z něhož jsou dodnes utvářeni – navzdory tomu, že už se jim, jak se ve filmu také připomene, od té doby několikrát vyměnily všechny buňky v těle. Dostat do toho kýženou partičkovskou řachandu je poměrně těžké; ještě těžší však evidentně je vyrazit ze zvoleného ansámblu nějaké jemnější herectví.

Ve Vybíjené si zahráli i Simona Babčáková a Hynek Čermák.
Vybíjená je groteskou o přátelství, osudových láskách, kráse a ošklivosti,...

Pokud by mělo z Vybíjené něco snesitelného být, musela by nabídnout odlehčený, ale věrohodný psychologický ponor do nitra postav. Toho by byla z celé herecké sestavy schopna možná Simona Babčáková, i ta však skončila po boku ostatních uvězněna v mělkém figurkaření. Při návratech do minulosti má sice režisér k dispozici tvárnější, nezaškatulkované herce, ale ani jejich etudy zrovna nejiskří nenuceným vtipem.
Nikoleaevova Vybíjená je jedno velké nabízení něčeho, co ve skutečnosti není na skladě. Postavy, které se chovají a uvažují jako málem nesvéprávní prosťáčci (a podle všeho ani nevědí, kolik jim je přesně let), tu tvrdí, že jsou lékař, středoškolský profesor a právník. Pohledná představitelka mladého vydání Hujerové zoufale předstírá, že je ošklivá, všichni mladí dohromady pak to, že jsou maturanti v roce 1989. S výjimkou jednoho drobného, mimořádně nepřirozeně působícího dialogu tu ale nic nepřipomíná onu dobu, kdy – marná sláva – bylo mezi maturanty ve vzduchu ještě přece jen něco jiného než pubertální erotické dusno.

Vybíjená

ČR 2015

Režie: Petr Nikolaev

Hrají: Ondřej Sokol, Michal Suchánek, Richard Genzer, Simona Babčáková, Simona Krainová, Lukáš Vaculík ad.

Premiéra 12. 3.

Předstírá se humor tam, kde se nic veselého neodehrává, a hloubka tam, kde jsou ve skutečnosti nabídnuty jen bezobsažné, neprožité průpovídky. Motivy, které by se měly podporovat a doplňovat, se spíš navzájem perou, stejně jako různé časové roviny. A všechno to nakonec vyzní do ztracena, bez jakéhokoliv zaznamenáníhodného sdělení.
Mladí i staří tu působí jako frekventanti jakési velmi zvláštní, v bezčasí uvízlé školy, kde se lidé v osmnácti i ve třiačtyřiceti chovají jako ve třetí obecné. Ostatně ani ta titulní vybíjená, údajná noční můra nešťastné Hujerové, přece není sport, který by se soustavně pěstoval na středních školách a který by pak absolventi chtěli provozovat na třídních srazech. V celkově podvrženém světě tohoto filmu se však taková drobnost úplně ztratí.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat