Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bojem legií s bolševiky si na Tachovsku připomněli Sibiřskou anabázi

Magazín

  6:00
TACHOVSKO - V roce 1918, po kapitulaci Ruského císařství a vyvraždění carské rodiny, vypukla v zemi občanská válka, do které bylo zavlečeno až 40 tisíc Československých legionářů. Ti se ocitli v nezáviděníhodné situaci, kdy byli stále ve válce s Centrálními mocnosti a nově i s Leninovými bolševiky. Právě boje mezi bolševiky a legionáři zrekonstruovaly skupiny nadšenců na Tachovsku.

Rekonstrukci bojů dominovala replika dobového legionářského vlaku, která symbolizovala anabázi legionářů přes území Ruska po Transsibiřské magistrále. Legie usilovaly o to, aby se dostaly do Vladivostoku. Ruská bolševická vláda, financovaná Německem, tlačila na odzbrojení legionářů, což čs. legie původně přijaly. Po několika potyčkách ale přišel rozkaz od Leva Trockého: legionáře zadržet, nejlépe zneškodnit.

Když se českoslovenští bojovníci o rozkazu dozvěděli, věděli, že se musí do Vladivostoku probojovat. Jejich úhlavním nepřítelem se tak stali bolševici, proti kterým vedli na trase Transsibiřské magistrály líté boje a nakonec sehráli v ruské občanské válce jednu z velmi důležitých rolí.

Historičtí nadšenci používají dobovou výzbroj
Dobový vlak s legionáři

Právě Transsibiřskou magistrálu roku 1918 měla krátce představovat železniční trať na mezi Konstantinovými Lázněmi a Bezdružicemi na Tachovsku. Českoslovenští legionáři tu i s podporou válečného letounu sváděli bitvu s bolševiky.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:

Milovníci pořádku pozor! Soutěžíme o vysavače Electrolux 800 v hodnotě 13 699 Kč
Milovníci pořádku pozor! Soutěžíme o vysavače Electrolux 800 v hodnotě 13 699 Kč

Jsou snad už Vánoce? Pro nás v eMimino.cz ano! Značka Electrolux pro tři z vás připravila krásnou nadílku v podobě všestranného vysavače, který...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat