Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Filmaři najali české rychlopísařky, pak je museli brzdit

Kultura

  14:00
PRAHA - Od 21. února bude v českých kinech k vidění francouzská komedie Láska všemi deseti. Hraje v ní populární francouzský herec Romain Duris a také české rekordmanky v psaní na klávesnici.

Z filmu Láska všemi deseti foto: Reprofoto

Profesionální sport

Psaní na stroji či na počítačové klávesnici je na vrcholové úrovni sportovní disciplínou vyžadující profesionální přípravu. Soutěž trvá 30 minut a za každou neopravenou chybu se strhává 100 trestných úhozů. Příští světový šampionát bude v červenci v belgickém městě Gent.

Film režiséra Régise Roinsarda Láska všemi deseti se odehrává se ve Francii 50. let a vypráví o dívce (Déborah Françoisová), která se touží stát sekretářkou. K tomu však musí vyhrát soutěž v psaní na stroji - teprve pak by snad mohla získat srdce svého šéfa. Snímek líčí přípravy na toto klání, vzájemné sbližování obou hrdinů a jejich proměňující se vztah. Přípravy totiž nejsou vůbec jednoduché a připomínají trénink vrcholového sportovce.

Film je zajímavý i proto, že vznikl za účasti českých rychlopísařek. "Všechny světové šampionáty v záznamu a zpracování textů tohoto tisíciletí totiž vyhrála Česká republika. Když se ve Francii ani Belgii nenašlo dost hereček pro tyto role, obrátil se producent na nás. A tak se ve scénách soutěží v rychlopsaní na plátně objevily hned tři desítky českých dívek," řekl před projekcí vicemistr světa v psaní na mechanickém stroji, trenér reprezentace a exprezident organizace Intersteno, která světové soutěže pořádá, Jaroslav Zaviačič.

Z filmu Láska všemi deseti

Podle Zaviačiče docházelo při natáčení ke komickým scénám, když filmaři filmové závodnice z Česka opakovaně napomínali, ať nepíší tak rychle. Psaly totiž viditelně rychleji než hlavní hrdinka, která měla ve scéně závodu zvítězit.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!