Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Filmy 2012: Kolik potřebuje Česko scenáristů?

Kultura

  12:00
Plus minus jednoho, mohla by znít odpověď na titulní otázku při zběžném pohledu na letošní úrodu filmů české provenience.

Z filmu Davida Ondříčka Ve stínu foto: Falcon

Hned pod čtyřmi filmy, které letos přišly do kin, je podepsán plodný autor Marek Epstein: Vrásky z lásky, Signál, Posel a Ve stínu. Scénáře samozřejmě nevznikaly ve stejnou dobu a ne všechny jejich výsledné podoby jsou výhradně Epsteinovým dílem, přesto jde o výkon co do kvantity obdivuhodný.

Dva ze jmenovaných filmů lze také zařadit k tomu lepšímu, co v roce 2012 čeští filmaři divákům naservírovali. Thriller Davida Ondříčka Ve stínu zasazený do 50. let byl poslán do (brzy dobojované) bitvy o Oscara. Nutno ovšem říci, že scénář není v tomto (na české poměry) velkofilmu nejsilnější složkou.

RECENZE:

Na film Ve stínu se dobře dívá, ale příběh je na vodě

Parta kriminalistů ve filmu Davida Ondříčka Ve stínu

Snímek Posel se režisérovi Vladimíru Michálkovi vyloupl jako docela sevřený příběh s určitou výpovědí a filmařskou kvalitou - přesto přece jen příliš "malý" na to, aby po všech stránkách ustál nasazení v běžné distribuci.

RECENZE:

Film Posel: Poctivé dílko, které však nenadchne ani nepřekvapí

Matěj Hádek ve filmu Vladimíra Michálka Posel

Jednoocí králové

O zcela přesvědčivý či alespoň bezchybně fungující původní scénář se bohužel většinou nemohly opřít ani další české filmy, které přitom tvoří to relativně nejlepší z úrody loňského roku.

Bohdan Sláma nabídl divákům snímek Čtyři slunce, který předtím představil na festivalu v Sundance - a skutečně lze najít důvody, proč tento film na světovou scénu patří. Na druhé straně při srovnání s tím nejlepším ze Slámovy tvorby je dojem ze Čtyř sluncí přece jen poněkud rozpačitý.

RECENZE:

Čtyři slunce uvízlá mezi nebem a zemí

Jarloslav Plesl ve filmu Bohdana Slámy Čtyři slunce

Chytrou a zároveň přiměřeně lidovou komedii Okresní přebor natočil Jan Prušinovský - byť při tom co do zdařilosti zaostal za některými epizodami svého stejnojmenného televizního seriálu.

RECENZE:

Zvláštní pozici má snímek Jana Hřebejka Odpad město smrt, který je "pouze" filmovou adaptací inscenace Divadla Komedie. Jde ovšem o velmi zdařilou ukázku toho, jak by taková adaptace měla vypadat.

RECENZE:

Odpad město smrt: Hřebejkovo městské panoptikum

Z filmu Jana Hřebejka Odpad město smrt

Dosti výrazně se i letos uplatnily dokumenty, i když zdaleka ne všechny nutně musely do kin přijít. Pochyb o tom nicméně není v případě sběrného dokumentu Davida Ondříčka Láska v hrobě.

RECENZE:

Láska v hrobě: nápor na nervy, žaludek, hlavu i srdce

Kdo koho podpírá? Z filmu Davida Vondráčka Láska v hrobě

A že silný dokument se nemusí zrodit jen z tragédie, přesvědčivě ukázal svěží fotbalový snímek Dva nula.

RECENZE:

Film Dva nula: Jak režíruje Léonard Kweuke

Dokument Dva nula: fotbalové derby jinak

Autor:

Pronájem bytu 2+1, Hranice na Moravě
Pronájem bytu 2+1, Hranice na Moravě

Hromůvka, Hranice - Hranice I-Město, okres Přerov
15 000 Kč/měsíc