Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Fotograf Dias zachycoval vzpomínky na nejhorší vraždění v lidských dějinách. Připomene ho výstava

Pavel Dias: Torzo – Vzpomínky pro budoucnost. foto: DČMB

V pražském Domě U Černé Matky Boží se od středy 13. října koná výstava Pavel Dias: Torzo – Vzpomínky pro budoucnost. Ta představí fotografie z Diasovy pozůstalosti, na nichž zachycuje pietní akce po holokaustu. Výstava potrvá do 28. listopadu.
  18:00

Letos v dubnu ve věku 82 let zesnulý Pavel Dias, jehož dědeček přežil pobyt v koncentračním táboře a část jeho rodiny zde zahynula, zachycoval návraty přeživších na pamětní místa.

Pavel Dias: Torzo – Vzpomínky pro budoucnost.
Pavel Dias: Torzo – Vzpomínky pro budoucnost.

Ti následně předávali svědectví svým potomkům, čímž Dias v čase zdokumentoval i zásadní proměnu „kultury připomínání“. Tvorbě Pavla Diase tak bude věnované i letošní Bubnování pro Bubny pořádané Památníkem ticha, které se uskuteční již tradičně na nádraží Bubny v sobotu 16. října v 17 hodin.

Více než sto Diasových fotografií vystavených v Domě U Černé Matky Boží ukazuje místa paměti, symbolické scény, chvíle usebrání, šťastných shledání a pietních setkání. Na pozadí budov lágrů a jejich zbytků lze vnímat lidskou bezohlednost a krutost, vnitřní světy přeživších i „pouhých“ návštěvníků. Jejich do sebe ponořené pohledy jsou symbolem něčeho nesdělitelného.

„Výstavou Pavla Diase otevíráme významnou spolupráci s novou státní příspěvkovou organizací Památník ticha, jejímž posláním je mimo jiné ve svém programu upozorňovat na stinné stránky naší minulosti a varovat před jejich možným návratem. Ticho znamená mlčení k nebezpečným tendencím, které rozdělují společnost zejména z rasových důvodů,“ uvádí ředitelka Uměleckoprůmyslového musea Helena Koenigsmarková.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat