Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Češi osvěží Dubaj vodním zázrakem. Po ročním odkladu startuje světová výstava Expo

Český pavilon na Expu 2020 foto: CZEXPO.com

Mrak z kapilár z oceli, který stíní zahradu. Zelenou, plnou života. A klidně i v poušti. To vše díky technologickému „vodnímu zázraku“, který Česká republika oficiálně představí světu na výstavě Expo 2020 v Dubaji. Její brány se otevírají, po ročním odkladu zaviněném pandemií koronaviru, vůbec poprvé v historii na arabské půdě.
  5:00

Prostřednictvím svého pavilonu – pojmenovaného symbolicky Czech Spring – hodlá Česko vyslat světu vzkaz, že v akademické a vědecké oblasti patří ke světové špičce. Vstupenkou mezi nejlepší má být systém Solar Air Water Earth Resource (S.A.W.E.R.), který umí vyrobit vodu přímo ze vzduchu; životodárná kapalina je následně použita na závlahu zahrady, jež lemuje národní pavilon. Přímo v dubajském písku tak český vynález demonstruje, jak lze stvořit oázu v poušti.

Stavbu českého pavilonu na Expo 2020 dokončuje jiná firma. Ta předchozí opakovaně porušovala smlouvu

„Systém S.A.W.E.R. je tahounem naší expozice. Suchý pouštní vzduch dokáže proměnit ve vodu zcela autonomně, jen za použití solární energie. Na didaktické stěně ukážeme, jak ze slunce získáváme energii, ze vzduchu molekuly vody, z bioreaktorů živiny a minerály a z písečného podloží život. Je to technologický zázrak,“ popsala Lenka Maršálková, manažerka marketingu a komunikace českého pavilonu.

O vynález, který společným úsilím vyvinuli vědci Akademie věd ČR a ČVUT, už prý projevili zájem v pořádajících Spojených arabských emirátech, zaujal i Saudskou Arábii či Malajsii.

V pavilonu, který se nachází na pozemku s plochou 2200 metrů čtverečních, Česko představí deset stálých exponátů a stejný počet tematických výstav, které se po dobu trvání výstavy vystřídají. Tématicky pojmou vodu, design, technologie a univerzity.

Češi se chlubí i vychytávkami na poli 3D tisku. Firma Průša Research ukáže novou generaci svých tiskáren, součástí expozice je i robotické rameno Vysokého učení technického v Brně, které využívá pro 3D tisk písek a degradovatelný bioplast z odpadních tuků. Na technologii navazuje další plně automatizovaný exponát We Speak Plantish od společnosti PSI. Fenotypizační linka dokáže číst genetické informace rostlin jen na základě jejich reakcí na světlo a hudbu.

Déšť ze skla

Český pavilon neopomíná ani české sklo, představuje jej v moderní podobě. Třeba ve vstupní galerii visí designová instalace z dílny společnosti Lasvit s názvem Zlatý déšť, složený ze 300 světelně pulsujících lián.

Zvenčí pavilon „střeží“ obří socha robota s názvem Vítězství robotů, z jediného kusu žuly ji vytvořil Jaroslav Róna. Robot, který ve vítězném gestu zvedá nad hlavu lidskou lebku, představuje dle slov svého tvůrce varování lidské rase před sebezničením a zároveň připomíná „monumentální archeologické památky zaniklých civilizací, před nimiž se člověk v obdivu a s mrazením v zádech sklání“.

V průběhu Expo 2020 se představí i pantomimická inscenace Robot Radius na motivy dramatu Karla Čapka „R.U.R“, od jehož uvedení letos uplyne 100 let. „Sté narozeniny tedy slaví i sám robot, protože toto slovo se poprvé objevilo právě v této hře,“ doplnila Maršálková.

Jak si u mobilních operátorů říct o slevu? Není to vždy jednoduché, ale jde to

Bez lahůdek z vepřového

Národní den České republiky připadne na výstavě v Dubaji na první jarní den, tedy 21. března 2022. Stát v srdci Evropy vylíčí jako zemi pramenů, zřídlo nápadů a jarní zahradu. „Celodenní program propojující přírodu s moderními technologiemi a s českými tradicemi se odehraje na různých pódiích dubajského výstaviště. Návštěvníky budou do českého pavilonu lákat monumentální loutky českého lva, sokolů a pouliční divadelníci včetně nejlepších evropských chodců na chůdách,“ poznamenala mluvčí.

Pro návštěvníky českého pavilonu je pak po celou dobu výstavy připravena restaurace s tradiční českou kuchyní, kvůli zvyklostem v arabských zemích však bez pokrmů z vepřového masa. Nechybí však hovězí guláš, kuřecí či telecí řízek, bramboračka či gulášovka, to vše lze samozřejmě zapít Plzeňským Prazdrojem.

Další Světová výstava se má odehrát už v roce 2025 v japonské Ósace, kde se konala již v roce 1970.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...