Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Francouzské Césary vyhrálo drama Fatima. Čtyři ceny má i v Česku natáčená Marguerite

Kultura

  10:45
PAŘÍŽ - Francouzskou filmovou cenu César pro nejlepší film v noci na dnešek získal snímek Fatima režiséra Philippa Faucona. Film Marguerite, natočený v České republice, získal čtyři ceny, mimo jiné za nejlepší výpravu pro českého architekta Martina Kurela. Ten se tak stal prvním Čechem, který dostal Césara. Čtyři ceny získal také na Oscara nominovaný debut Mustang režisérky Deniz Gamze Ergüvenové. Čestné ocenění za celoživotní dílo v pátek připadlo americkému herci Michaelu Douglasovi.

Herečka Catherine Frot s cenou za hlavní roli ve filmu Marguerite, natočeného v české koprodukci. foto: ČTK

Vítězný film Fatima je portrétem pomocnice v domácnosti severoafrického původu, vychovávající dvě dcery.

Tragikomedie Marguerite o zámožné a falešně zpívající milovnici opery dostala v lednu 11 nominací. Ocenění nakonec získala v kategoriích nejlepší herečka v hlavní roli (Catherine Frotová), výprava, kostýmy a zvuk. Film s českou koprodukční účastí se natáčel v Praze a dalších místech České republiky. Světovou premiéru měl na filmovém festivalu v Benátkách, do českých kin přišel loni na podzim.

Césara za nejlepší film získalo drama Fatima režiséra Philippa Faucona

Shodných 11 nominací měl také film Tři vzpomínky (Trois souvenirs de ma jeunesse) Arnauda Desplechina, který v trofej přetavil svou nominaci na Césara pro nejlepšího režiséra. Snímek byl u nás v předpremiéře promítnut na Festivalu francouzských filmů, kde ho režisér osobně uvedl.

Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli předvedl podle francouzských filmových akademiků Vincent Lindon ve filmu Zákon trhu (La loi du marché).

Čtyři ceny pro debut Mustang

Hned čtyři sošky si ze slavnostního večera odnesla režisérka tureckého původu Deniz Gamze Ergüvenová, která ve svém filmu Mustang zachytila konflikt mezi touhou mladých dívek po svobodě a konzervativní společností na tureckém venkově.

Film, který za Francii usiluje také o Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film, posbíral celkem čtyři Césary: ze nejlepší debut, původní scénář, střih a nejlepší původní filmovou hudbu (Warren Ellis).

Ocenění pro nejlepší kameru přisoudila francouzská filmová akademie Christopheovi Offensteinovi, jenž spolupracoval na filmu Valley of Love. Nejlepším francouzským dokumentárním filmem je Demain tvůrců Cyrila Diona a Mélanie Laurentové.

Césara uděluje od roku 1976 francouzská Filmová umělecká akademie. Jako první jí předsedal slavný francouzský herec Jean Gabin. Jméno dostala cena podle tvůrce bronzové trofeje, sochaře Césara Baldacciniho.

Herečka Catherine Frot s cenou za hlavní roli ve filmu Marguerite, natočeného v...
Architekt Martin Kurel získal jako první Čech Césara, za výpravu k filmu...
Autoři: ,

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...