Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Franz dokončil Válku s mloky, uvede ji Festival Opera

Kultura

  12:37
PRAHA - Také dílo prezidentského kandidáta Vladimíra Franze Válka s mloky v režii Davida Drábka nabídne 11. ročník festivalu Opera, který se uskuteční v Praze ve dnech 3. ledna až 3. února příštího roku. Na akci každé dva roky v metropoli prezentují své nejlepší inscenace operní soubory z celé České republiky. Představení se budou hrát na scénách Národního divadla a v Českém muzeu hudby.

Vladimír Franz foto: ČTK

"Festival slaví dvacet let od svého vzniku. Udržel se především proto, že na něm finančně neprofituje ani Národní divadlo, které dává své operní domy k dispozici za nekomerčních podmínek, a už vůbec ne mimopražská divadla, kterým se dostane jen úhrady části nákladů na festivalové představení," uvedla ředitelka Lenka Šaldová.

Přehlídku zahájí ve Stavovském divadle Moravské divadlo Olomouc dílem Lucia Di Lammermoor. Program festivalu se nachází na www.festival-opera.cz. 11. ročníku festivalu se účastní všechny tuzemské stálé profesionální operní soubory a čtyři další sdružení. Na programu jsou italské a německé operní hity jako například Verdiho Rigoletto a Nabucco, Donizettiho Lucia di Lammermoor, Ponchielliho La Gioconda, Weberův Čarostřelec, Gluckův Orfeus a Eurydika i díla, která má současné pražské publikum příležitost vidět vůbec poprvé - Bizetovi Lovci perel a Catalaniho La Wally.

Válka s mloky a Lovci perel

Festival představí též nejnovější českou tvorbu, díla Vladimíra Franze, Tomáše Hanzlíka a Víta Zouhara, Miloše Štědroně a dvojice Ondřej Kyas-Pavel Drábek. Zahrnuje inscenace režisérů všech generací, od nejstarší (Martin Dubovic) až po nejmladší (Tomáš Hanzlík, Rocc, Tomáš Studený). Za dirigentský pult se postaví šéfové, šéfdirigenti či dlouholeté opory jednotlivých souborů i osobnosti z nejmladší generace.

V Lovcích perel zazpívá primadona opavského souboru Katarína Jorda Kramolišová, v českobudějovickém Rigolettovi se po boku Alexandra Beně představí Jana Šrejma Kačírková, v ostravské La Wally je možno se těšit na trojici Eva Urbanová, Gianluca Zampieri a Svatopluk Sem. Agátou v libereckém Čarostřelci bude Livia Obručnik-Vénosová. Basista Pavel Vančura a mexický tenorista Rafael Alvarez vystoupí jak v Čarostřelci, tak v La Giocondě.

Operní fanoušci se mohou těšit také na průvodní slova k inscenaci, titulu a vystupujícímu souboru, která uslyší vždy třicet minut před každým představením ve foyeru příslušného divadla, plánují se také besedy se zajímavými osobnostmi.

Libušky pro výjímečné

Festival není soutěžní přehlídkou, ale výjimečné festivalové výkony jsou tradičně oceňovány takzvanými Libuškami - čestnými cenami festivalu. Ceny budou vyhlášeny na tiskové konferenci po skončení festivalu.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!