Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Galerie Art nabízí „top“ Čapka

Kultura

  10:04
PRAHA - Pražská Galerie Art, sídlící na rohu Staroměstského náměstí a Železné ulice, má za sebou již řadu pravidelně pořádaných aukcí. Zvlášť v posledních dvou letech se jí daří získávat zajímavé exponáty, hlavně z oblasti české klasické moderny. Tentokrát připravila exkluzivní aukci nejen českého a slovenského, ale i evropského umění. Díla jsou vystavena v prostorách galerie od 15. do 22. září, samotná aukce proběhne v Hotelu Hilton 23. září.

Děvče v růžových šatech. Olej Josefa Čapka z roku 1916 foto: Foto Galerie ArtReprofoto

V seznamu dražených děl dominuje unikátní obraz Josefa Čapka Děvče v růžových šatech z roku 1916, tedy z umělcova umělecky nejvýraznějšího období, v němž dospěl k mimořádně osobité variantě kubismu. Pochází z restituce ze sbírek Národní galerie. Zajímavá a kvalitativně vyrovnaná je i série neoklasicistních obrazů Othona Coubina, v kolekci vyniká Dívka s mandolínou z roku 1920. Z evropských umělců zaujme Portrét ženy z roku 1947 od Oskara Dominguéze, který těsně po válce vystavoval s dalšími španělskými malíři v Československu a který je zastoupen v některých našich důležitých soukromých i veřejných sbírkách.

Emil Filla je zastoupen sice už poválečným, ale pěkným a s chutí namalovaným Zátiším s miskou ovoce a lahví, v němž ještě najdeme zbytky kubistického tvarosloví. Za zmínku jistě stojí také soubor soch Otty Gutfreunda z kubistického období. Cellista, Hamlet i Don Quijote patří k jeho nejznámějším bronzům.

Klasické hodnoty i díla současných tvůrců
Z umělců generace nastupující ve 40. letech je Josef Istler zastoupen prvotřídní abstraktní kompozicí ze šťastného období 60. let. Sérií olejů se představuje tvorba Pravoslava Kotíka, významného představitele meziválečné avantgardy, který po válce dospěl až k abstraktním obrazům. Zřejmě nejvýraznější z nich je obraz Na pláži z roku 1926, v němž doznívá kubistické tvarosloví. Na aukci se nabízí i série abstraktních akvarelů a kvašů Františka Kupky, mezi nimiž přece jen vynikne studie k Dvoubarevné fuze, tedy k dílu, který je důležitou součástí stálé expozice Národní galerie. Zájemci o Josefa Lieslera mohou získat jeho raný obraz Divadelní šatna, naopak krásným pozdním obrazem je zastoupen Josef Šíma, který dospěl v 60. letech ke křehké abstrakci. Zdeňka Sklenáře dobře reprezentuje Tanečnice z roku 1946, patřící k nejlepším ukázkám jeho surrealisticky laděné tvorby. Jedním ze zlatých hřebů aukce je Poprsí muže z roku 1918 od Antonína Procházky. Součástí dražené kolekce je také krajinářský soubor, v němž se setkáme se jmény Františka Kavána, Václava Rabase, Aloise Kalvody, Julia Mařáka, Otakara Nejedlého či Vlastimila Rady. Ze žijících umělců stojí za zmínku Jiří Načeradský, zastoupený kvalitním souborem obrazů. Půvabná je koláž Věry Janouškové, zvláštní nabídkou je i experimentální figurální obraz Rudolfa Němce. Za pozornost stojí Krásná sestava se žlutou vlnovkou od Aleše Lamra nebo obrazy Eduarda Ovčáčka. Dobře je zastoupen Michael Rittstein nebo Josef Mžyk. Slovenské umění reprezentují tak významná jména jako Cyprián Majerník, Martin Benka nebo Mikuláš Galanda. Také milovníci staršího umění si přijdou na své. Stačí připomenout Václava Brožíka, Antonína Waldhausera, Huga Ullika, Josefa Mařatku nebo Alfonse Muchu. Dobře připravená aukce je důkazem, že obchod s uměním se u nás rozvíjí a že se předmětem zájmu sběratelů stávají nejen klasické ověřené hodnoty, ale i díla současných umělců.

Autor: