Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Galerie Artwall si do boje vzala místo dlažebních kostek kostičky lega

Kultura

  17:35
PRAHA - V současné době již více než rok uzavřená galerie Artwall o sobě ve snaze získat od Magistrátu hl. m. Prahy povolení k opětovné činnosti opět dala vědět.

Groupe Guma Guar: Kolektivní identita foto: archiv Artwall.czReprofoto

Venkovní galerie, nacházející se na opěrné zdi svahu letenských sadů, byla uzavřena v důsledku odstoupení Magistrátu od smlouvy o výpůjčce galerijních prostor. Magistrát takto reagoval na výstavu Kolektivní identita, která se kriticky obracela k nákladné kampani propagující uspořádání Olympijských her v Praze.

I přes to, že byla na podporu galerie Artwall vydána internetová petice, kterou podpořilo přes tisíc lidí, zůstává její činnost nadále znemožněna. Příznivci galerie se proto rozhodli nasadit do boje za její záchranu zcela jinou taktiku: místo protestů a sepisování petic postavili obrovskou zeď z lega. V nenásilném duchu, korespondujícím s vůbec prvním porevolučním projektem, který byl v prostorách Artwall zrealizován - totiž s výstavou Flower Power americké umělkyně Barbary Benish - tak chtěli přilákat pozornost široké veřejnosti.

V rámci happeningu ILEGO proto 12. září pod letenské kyvadlo navezli přes 250 kilogramů stavebnice a nechali každému zájemci prostor, aby vyjádřil svůj názor a přidal svou "kostičku do díla". Vznikla tak jakási symbolická verze Artwall, tedy "umělecké zdi", která v každém své kostičce nesla jasné poselství: galerie Artwall by měla být obnovena, kritické umění má mít ve veřejném prostoru místo a má být legální.

Happeningu se zúčastnili i zástupci obou znesvářených stran: Magistrátu hl.m. Prahy a Centra pro současné umění Praha (CSU), které galerii za dob jejího fungování spravovalo. Jiřímu Maškovi, který dorazil v pověření primátora Pavla Béma a kurátorce CSU Zuzaně Štefkové tak byl poskytnut prostor pro živou diskuzi, do které se mohli zapojit i ostatní stavějící nebo jen přihlížející účastníci.

Jiří Mašek vyjádřil galerii podporu a tlumočil slova primátora Béma, který přislíbil, že se pokusí její obnovení prosadit. Po skončení happeningu tak byla do kanceláře primátora zaslána oficiální žádost o obnovení galerie pod správou CSU.

Více: http://artwall.cz.

Autoři:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!