Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hendrixova antologie potvrzuje jeho mistrovství i neustálé hledání

Kultura

  8:00
Přestože od smrti amerického kytaristy Jimiho Hendrixe uplynulo dlouhých čtyřicet let a odkaz tohoto vpravdě geniálního umělce by se zdál být nahrávacími společnostmi vybagrován až do dna, právě vydaný box West Coast Seattle Boy nabízí spoustu dosud neslyšené muziky.

Jimi Hendrix foto: Millenia Fine Art CollectionReprofoto

Již tento fakt by stačil ke chvále, na čtyřech discích totiž najdeme mnoho dosud nevydaných nahrávek, stejně jako alternativních verzí již vydaných skladeb, často ovšem ve značně odlišné podobě. A k tomu je třeba připočíst DVD, chronologicky mapující v 90 minutách Hendrixův život a tvorbu.

Jak zněla Hendrixova kytara v roce 1964
Hlavním kladem tohoto boxu je ovšem jeho pojetí, posluchače totiž provede celou kytaristovou hudební dráhou, od začátků, kdy hrával jako námezdný hráč v doprovodných kapelách takových hvězd, jako byl Little Richard - skutečnost, která bývá na "hitových" kompilacích důsledně opomíjena. Nyní tedy můžeme slyšet, jak zněla Hendrixova kytara v letech 1964 až 1966. "I’m the freak for music...," jsem blázen do muziky, zpívá se hned v první skladbě prvního disku (věnovaného době, kdy působil jako anonymní hráč), jíž je Testify slavné černošské skupiny Isley Brothers, a tento verš může sloužit jako motto nejen zmíněnému boxu, ale také celému Hendrixově životu. A přestože nahrávka pochází z roku 1964, má překvapivě aktuální zvuk, nemluvě o muzikantském nasazení, včetně divokých Hendrixových vyhrávek.S Isley Brothers hraje Hendrix na prvním disku i píseň Move Over And Let Me Dance, kde již zcela slyšíme zárodky stylu, který měl tak zazářit v Hendrixových pozdějších nahrávkách. Jistě zajímavé je také srovnání singlu (My Girl) She’s A Fox skupiny Icemen, Hendrixova krátká sóla se totiž nápadně podobají úvodu jeho slavné skladby Little Wing. Potvrzují se tak jeho slova o tom, kolik se toho naučil při svých učednických letech.

Další tři disky jsou již zcela věnované nahrávkám kapely Jimi Hendrix Experience, eventuálně skladbám nahraným pod jeho vlastním jménem. Sestavovatelé se důsledně vyhýbají známým vydaným verzím, slyšíme tak například skladbu Are You Experienced? ze stejnojmenného debutu z roku 1967, ovšem v daleko syrovější versi a bez Hendrixova zpěvu. Překvapivě funguje tento šestiminutový "polotovar" i bez něj, sekané akordy kytary a ořezané bicí mají až hypnotickou kvalitu.

West Coast Seattle Boy: The Jimi Hendrix Anthology

O schopnosti zmocnit se i cizí skladby svědčí nahrávka Dylanovy písně Tears Of Rage, hraná zde na akustickou kytaru za doprovodu hráče na harmoniku Paula Carusa. Mimochodem na DVD Hendrix vzpomíná, jak si Dylana vždy vážil i jak se poprvé - oba pěkně zhulení - setkali. Velkým lákadlem boxu jsou pracovní nahrávky, pořizované buďto doma nebo po různých hotelích, můžeme tak být přímo u zrodu takových perel, jako je třeba Angel z posmrtně vydaného alba First Rays of the New Sun.

Podobných klenotů se na kompilaci najde daleko víc, například blues Hear My Train A Comin’ nebo dlouhá New Rising Sun. Obdivuhodné přitom je, jak i tyto syrové zárodky důstojně obstojí a nepůsobí jako pouhé skici.

Rok 2010 v obrazech

Jimi Hendrix si rád zaimprovizoval se svými přáteli, krásnou ukázku neplánovaného studiového jamu slyšíme ve dvacetiminutové nahrávce s varhaníkem Larrym Youngem (později hrával i s Johnem McLaughlinem a Milesem Davisem) - oba muzikanti si odpovídají, rozvádějí vzájemně hudební nápady, jejich komunikace se přitom ani na vteřinu nezadrhne. Na velkoryse pojatém boxu nesmí samozřejmě chybět koncertní nahrávky včetně svérázné verze americké hymny Star Spangled Banner, jak zazněla v San Diegu, či Hendrixových koncertních stálic Fire a Foxey Lady.

Každá z téměř šedesáti skladeb přitom potvrzuje Hendrixovo mistrovství, jeho "zbláznění" do muziky i neustálé hledání - jež ovšem v září 1970 přerušila nečekaná smrt. Výtečná hudba ovšem zůstala, a jak je vidět, v archivech je stále co objevovat.

Autoři: