Festival letos uvedl 104 dokumentů z téměř 40 zemí. Po 17. březnu, kdy v Praze skončí, bude pokračovat v dalších 33 českých městech. Na přehlídku letos přijalo pozvání více než 150 zahraničních hostů. Podle Šebka návštěvnost letos odpovídá minulým ročníkům a mírně ji překonává. "Věříme, že se nám podaří v součtu s regionálními festivaly i letos překročit stotisícovou hranici," řekl Šebek.
V hlavní soutěži se udílejí dvě ceny, za nejlepší film a za nejlepší režii. Snímek Věznice Írán, oceněný za režii, získá také zvláštní uznání jako film, který výjimečně přispívá k ochraně lidských práv. Snímek se vrací k íránským protestům proti výsledkům voleb v roce 2009. Je sestaven z kombinace tradičních záběrů, animace a záběrů zveřejněných na internetových sociálních sítích.
Zvláštní uznání pro ženy mezi opilými muži
Zvláštní uznání hlavní poroty získá ve čtvrtek švédský snímek Vodka
Factory. Sleduje dvě generace žen v malém ruském městě plném agresivních, věčně opilých mužů. Bez příkras pojednává o domácím násilí a situaci svobodných matek.
Festival začal udělením ceny Homo Homini13. ročník Jednoho světa tradičně začal udělením ceny Homo Homini. Ještě před promítnutím prvního z více než stovky snímků letošní přehlídky ji udělila společnost Člověk v tísni. Tentokrát cena směřuje do kyrgyzského vězení. Laureát Azimžan Askarov tam má po loňském zmanipulovaném procesu strávit zbytek života. |
Zvláštní uznání poroty Rudolfa Vrby dostane ruský snímek Mějte mě rádi, prosím. Režisér Valerij Balajan vypráví o vraždě obránce lidských práv Stanislava Markelova a novinářky Anastasije Baburovové.
Vítězem divácké ceny VŠEM se stane dokument Na stupních vítězů, který pojednává o pěti atletech připravujících se na seniorské mistrovství světa ve Finsku.
Kategorie Máte právo vědět a podpora LNLidové noviny jsou partnerem kategorie Máte právo vědět, ve které se udílí Cena poroty Rudolfa Vrby. Letos ji získá britský film Afghánští tanečníci, který upozorňuje na porušování práv žen a dětí v afghánské patriarchální společnosti. |