Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hlavní cenu Jednoho světa získá film o represi gayů v Paraguayi

Kultura

  9:27
PRAHA - Hlavní cenu letošního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět získá španělský snímek Sto osm. Režisérka Renate Costová se v detektivním příběhu vrací ke smrti svého strýce a odhaluje represe paraguayského diktátorského režimu 80. let proti homosexuálům. Cenu za nejlepší režii dostane Alí Samadí Ahadí za snímek Věznice Írán. Ceny se budou předávat ve čtvrtek večer při slavnostním zakončení festivalu. Informoval o tom mluvčí přehlídky Filip Šebek.

Homosexuálové, ilustrační foto foto: Sme.skReprofoto

Festival letos uvedl 104 dokumentů z téměř 40 zemí. Po 17. březnu, kdy v Praze skončí, bude pokračovat v dalších 33 českých městech. Na přehlídku letos přijalo pozvání více než 150 zahraničních hostů. Podle Šebka návštěvnost letos odpovídá minulým ročníkům a mírně ji překonává. "Věříme, že se nám podaří v součtu s regionálními festivaly i letos překročit stotisícovou hranici," řekl Šebek.V hlavní soutěži se udílejí dvě ceny, za nejlepší film a za nejlepší režii. Snímek Věznice Írán, oceněný za režii, získá také zvláštní uznání jako film, který výjimečně přispívá k ochraně lidských práv. Snímek se vrací k íránským protestům proti výsledkům voleb v roce 2009. Je sestaven z kombinace tradičních záběrů, animace a záběrů zveřejněných na internetových sociálních sítích.

Zvláštní uznání pro ženy mezi opilými muži
Zvláštní uznání hlavní poroty získá ve čtvrtek švédský snímek Vodka
Factory. Sleduje dvě generace žen v malém ruském městě plném agresivních, věčně opilých mužů. Bez příkras pojednává o domácím násilí a situaci svobodných matek.

Festival začal udělením ceny Homo Homini

Azimžan Askarov13. ročník Jednoho světa tradičně začal udělením ceny Homo Homini. Ještě před promítnutím prvního z více než stovky snímků letošní přehlídky ji udělila společnost Člověk v tísni. Tentokrát cena směřuje do kyrgyzského vězení. Laureát Azimžan Askarov tam má po loňském zmanipulovaném procesu strávit zbytek života.

ČTĚTE VÍCE: Jeden svět začal cenou Homo Homini. Putuje do kyrgyzského vězení


Zvláštní uznání poroty Rudolfa Vrby dostane ruský snímek Mějte mě rádi, prosím. Režisér Valerij Balajan vypráví o vraždě obránce lidských práv Stanislava Markelova a novinářky Anastasije Baburovové.

Vítězem divácké ceny VŠEM se stane dokument Na stupních vítězů, který pojednává o pěti atletech připravujících se na seniorské mistrovství světa ve Finsku.

Kategorie Máte právo vědět a podpora LN

Lidové noviny jsou partnerem kategorie Máte právo vědět, ve které se udílí Cena poroty Rudolfa Vrby. Letos ji získá britský film Afghánští tanečníci, který upozorňuje na porušování práv žen a dětí v afghánské patriarchální společnosti.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat