Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Holokaust bez slz, Hitlerových proslovů a vytetovaných čísel

Kultura

  12:00
PRAHA - Filmový cyklus Zapomenuté transporty vychází jako kolekce čtyř DVD, pozvání na projekci filmů přijal nositel Nobelovy ceny Elie Wiesel.

Zapomenuté transporty foto: Reprofoto

Mezinárodně uznávaný čtyřdílný filmový cyklus Zapomenuté transporty, jenž dokončil loni po deseti letech výzkumu a natáčení historik a politolog Lukáš Přibyl, nyní vychází na DVD. Zapomenuté transporty průběžně získávají respekt v celém světě, a to nejen ve filmových kruzích. Kromě současně probíhajících festivalů v Palm Springs a Jewish Film Festival v New Yorku, kde Přibyl osobně doprovází díl věnovaný Polsku, jsou v Evropě a USA organizovány projekce všech čtyř filmů najednou a to nejen v rámci festivalů. Za dva měsíce se tak Přibyl do New Yorku vrátí. Samostatné projekce jeho filmů se odehrají přímo na Manhattanu v sále pro 600 lidí na konci března. Účast na tuto událost přijal mezi jinými uznávanými osobnostmi politického a kulturního světa nositel Nobelovy ceny Elie Wiesel.

Zapomenuté transporty neukazují tak jako většina dokumentů o holokaustu vytetovaná čísla na rukou, pruhované vězeňské uniformy, proslovy Hitlera nebo slzy ronící vzpomínky přeživších. Vzděláním historik a politolog Lukáš Přibyl strávil během deseti let práce na Zapomenutých transportech bez přehánění tisíce hodin historickým výzkumem. Přestože jsou Transporty cenné z hlediska filmařské práce, nabízí na rozdíl od ostatních filmů o tomto období jedinečné historické informace. Ty jsou s ubývajícím věkem přeživších holokaustu už v tuto chvíli v mnoha případech znovu nezachytitelné.

Zapomenuté transporty DVD

Dokumentární cyklus Zapomenuté transporty (4 x 90 minut), který vznikl během deseti let práce ze 400 hodin filmového záznamu, pořízeného ve dvaceti zemích světa pěti kontinentů, skládá ze soukromých zážitků a dojmů nový, překvapivý obraz holokaustu a umožňuje porovnávat jednotlivé strategie přežití a složité volby lidí vystavených maximálnímu násilí. Koklekce obsahuje: Zapomenuté transporty do Lotyšska, Zapomenuté transporty do Estonska, Zapomenuté transporty do Běloruska, Zapomenuté transporty do Polska. Za cenu 860 Kč se dá objednat na zapomenutetransporty@gmail.com. Více o celém projektu na stránkách www.zapomenutetransporty.cz.


S optimismem a humorem

Autor navíc nepoužil jedinou větu komentáře, zásadně se vyhnul současným nebo dohrávaným záběrům, obrazově pracuje jen s autentickými a často dosud neznámými materiály, které našel osobně v archivech nebo u nejrůznějších lidí. Zapomenuté transporty mapují systematicky konkrétní oblasti Evropy a navíc zkoumají různé modely přežití v extrémních podmínkách, svědci v nich často s obdivuhodným optimismem a humorem popisují "normální život" v ghettu, první lásky, útěky, velmi často i boj o holý život. Zapomenuté transporty do Polska vyprávějí o osamělosti a identitě jednotlivců, zatímco Lotyšsko je příběhem rodin, Estonsko žen a Bělorusko mužů.

Na lednových festivalech v Palm Springs a Jewish Film Festival v New Yorku publiku Přibyl představí v rámci čtyř festivalových projekcí Zapomenuté transporty do Polska. Ty se soustředí na psychiku lidí na útěku, kteří se museli pořád skrývat, neustále předstírat, ze dne na den měnit identitu. V únoru se v rámci filmového festivalu ve švédském Göteborgu odehraje celodenní program diskusí s historiky a filmovými kritiky, festival organizuje projekce všech čtyř Přibylových filmů.

Ojedinělým úspěchem Zapomenutých transportů a obecně českých dokumentů je promítnutí celé dokumentární série v newyorském Gerald W. Lynch Theater přímo na Manhattanu. Do sálu pro 600 lidí je pozvána řada osobností, svou účast už avizoval například filozof a politický aktivista Elie Wiesel. Úspěch českého historika, politologa a režiséra Zapomenutých transportů Lukáše Přibyla patří bez nadsázky k největším událostem českého dokumentu v zahraničí.

Autoři:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...