Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hořící keř má šanci na tři Zlaté nymfy z Monte Carla

Kultura

  13:00
PRAHA - Třídílné drama Hořící keř, které pro společnost HBO Europe natočila režisérka Agnieszka Holland, bude uvedeno v jedné ze soutěžních sekcí Mezinárodního televizního festivalu v Monte Carlu.

Minisérie Agnieszky Hollandové Hořící keř foto: HBO

České úspěchy v Monte Carlu

Monacký festival se řadí k prestižním soutěžím od roku 1961. V roce 2001 na přehlídce uspěla herečka Tatiana Vilhelmová, když za výkon ve filmu Společnice dostala zvláštní uznání. V roce 1998 získal Stříbrnou nymfu za nejlepší režii film režiséra Hynka Bočana a spisovatele a scenáristy Jiřího Stránského Bumerang. Předloni v tomto monackém městě zabodovali producenti seriálu Vyprávěj Filip Bobiňski a Petr Šizling z filmové společnosti Dramedy Productions, která ho pro Českou televizi vyrábí.

Na 53. ročníku prestižní přehlídky, jež letos proběhne od 9. do 13. června, bude Hořící keř soutěžit v kategorii minisérií, informovala Pavla Brožková ze společnosti HBO. V konkurenci dalších osmi děl – pocházejících z Německa, Velké Británie, Itálie a z produkcí dalších televizí – jde o jediného zástupce tvorby HBO.

Drama o následcích alarmujícího činu Jana Palacha a počátcích normalizace v posrpnovém Československu má naději na zisk hned tří Zlatých nymf. Kromě díla samotného se o ně budou ucházet i jeho protagonisté – Ivan Trojan v kategorii nejlepší herec a Jaroslava Pokorná v kategorii nejlepší herečka.

Hořící keř se na mezinárodní scéně představil například již v lednu na filmovém festivalu v Rotterdamu. V únoru a v březnu viděli minisérii diváci HBO v 15 evropských zemích.

Polská scenáristka, režisérka a absolventka pražské FAMU Agnieszka Hollandová bude letos na přelomu června a července v čele hlavní mezinárodní poroty karlovarského festivalu. Její třídílnou minisérii Hořící keř tam uvidí fanoušci na velkém filmovém plátně.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat