Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Agnieszka je za odměnu, říká o natáčení Hořícího keře Pauhofová

Lidé

  7:00
Laskavá, vtipná a velmi moudrá, hýří superlativy herečka Táňa Pauhofová, když mluví o režisérce Agnieszce Holland, která natočila třídílné drama Hořící keř. V rozhovoru pro Lidovky.cz vzpomíná i na to, jak se připravovala na natáčení či jak se učila češtinu.

Polská režisérka Agnieszka Hollandová a slovenská herečka Tatiana Pauhofová. foto: ČTK

Lidovky.cz: Jaké bylo hrát známou osobnost, která ještě žije? Byla pro vás těžká představa, že se Dagmar Burešová na film třeba podívá?
Bylo mi velkou ctí, ale zároveň to byla velká zodpovědnost, protože jsem ztvárnila ženu, kterou obdivuji a o které skrze tento film podávám veřejnosti obraz. Jakékoliv selhání z mojí strany by si rozhodně nezasloužila. Takže jsem se na jedné straně velmi těšila, na druhé straně jsem si říkala: "Tohle nesmíš pokazit! Tohle není o tobě! Tohle jde přes tebe a je to nesmírně důležité."

ČTETĚ TAKÉ:

Lidovky.cz: Znala jste před natáčením osud Dagmar Burešové nebo třeba kauzu Viléma Nového?
Abych byla upřímná, víc jsem znala osud Jana Palacha. Skoro všechno o této kauze jsem se dozvěděla až při přípravě na natáčení.

Lidovky.cz: Jak jste se na natáčení připravovala? Četla jste dobové materiály? Setkávala se s pamětníky?
Četla jsem, povídala si, hledala, studovala, nevěřila, a tak všechno dokola... Naštěstí žijeme v době, kdy není problém dostat se k informacím, materiálům a porovnávat, polemizovat, diskutovat, učit se. Strašně mě to bavilo.

Lidovky.cz: Hořící keř není prvním snímkem režisérky Holland, ve kterém hrajete. Jak se s ní spolupracuje?
Agnieszka je pro herce za odměnu. Je přísná i laskavá, vtipná a velmi moudrá a bystrá profesionálka. Takže co víc si přát.

Hořící keř - Dagmar Burešovou ztvárnila Tatiána Pauhofová

Lidovky.cz: Pilovala jste před natáčením i svoji češtinu? Zlepšovala jste se v ní sama, nebo vám pomáhali odborníci?
Měla jsem pana odborníka, který mi před začátkem natáčení dal základní lekci. Potom už pomáhal ten, kdo byl zrovna po ruce.

Lidovky.cz: Hrála jste i v dramatu 3 sezóny v pekle. Vybíráte si přednostně filmy o československé historii?
Začíná to tak vypadat. Není to úplně cílené, ale asi mě to k tomu intuitivně táhne, protože mě to strašně zajímá.

Lidovky.cz: Co chystáte dalšího? Už pracujete na nějaké dalším projektu, nebo se zatím věnujete především propagaci Hořícího keře?
Ano, začínám se připravovat na natáčení dalšího filmu v Čechách, teď se kromě jiného učím krasobruslení, ale víc neprozradím.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!