Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Divili jsme se, jak z obhajoby Palacha udělali příběh, říká manžel advokátky Burešové

Ekonomika

  17:10
Manžel Dagmar Burešové, pediatr Radim Bureš, samozřejmě kývnul na otázku své ženy, když doma probírali, jestli má zastupovat matku Jana Palacha. Kývnul, i když se rozhodovala vstoupit do politiky. Žijí spolu 63 let a vzájemně se respektují. I teď, kdy Dagmar nemůže chodit.

Dagmar Burešová foto: autor Burešových

Má vaše žena bolesti?

Už ne tak velké jako dřív. Dášu drží naděje, že třeba ještě půjdeme na houby. Jsme už staří – mně je osmdesát pět, Dáše o dva méně. A já, dědek starej, připravuju snídaně, obědy, večeře, běhám nahoru a dolů… Jednou za týden přijde paní uklízečka, dcery, vnuk. Kdyby nebylo Dáši, toho mého úkolu a plánu se o ni starat, už tu nejsem.

ČTĚTE TAKÉ:

Teď o vás kdekdo mluví – váš rodinný příběh vytáhl nám všem film Hořící keř.

No jo, no. Jednou někdo zvonil, vidím za dveřmi mladíka, který říká, že studuje FAMU, byl to pan Štěpán Hulík a chtěl mluvit s Dášou. Přinesl první verzi scénáře, oba jsme ho četli, jen jsme se divili, jak z toho udělají příběh, celé se to odehrávalo jen v soudní síni. Pak si tam přimysleli mě a další. Pak se ozvali z kanceláře Agnieszky Holland a z HBO a v dobrém jsme se domluvili. Zvali mě na natáčení, ale já už nikam nechodím. Jsem v permanentní službě.

Dagmar a Radim Burešovi.

Mě zajímá váš skutečný společný příběh. Kdy jste poprvé viděl Dášu?

To bude ale strašně dlouhý příběh, jsme manželé šedesát tři let! Kdybych býval nehrál na klavír, Dášu bych asi nepotkal. Chodili jsme s kamarádem do vinárny Pygmalion na Václaváku, dneska je tam Jágrův bar, natáčel se tam snad film Kristián. Hráli tam jazzmani Luděk Hulan, Honza Hammer a zpívala jeho žena Vlasta Průchová… A tam jsem poprvé viděl Dášu, přišla s maminkou po tanečních na kávu. Domluvili jsme se, že se uvidíme, Dáše bylo sedmnáct.

A začali jste spolu chodit?

Nevím, jestli se to tak dá říct, rozhodně jsme si vykali a Dáša mi zrovna včera říkala, že první půlrok jsme se neviděli ve dne. Chodili jsme vždycky s partou třeba do Savarinu, to už jsem Dášu sbalil a začali jsme spolu chodit, jezdili na výlety, na hory. Co si z té doby pamatuju, je takový druh snobismu, ale pozitivního. Bylo to období Sartra, existencialismu, a Dáša znala filozofii, tak jsme debatovali – a přitom jsme si pořád vykali, nemohli jsme si odvyknout.

Vyprávění o životě Dagmar Burešové si můžete přečíst v zítřejším magazínu Pátek.

Dagmar Burešová v magazínu Pátek

A co ještě najdete v magazínu Pátek?

  • Porota Pátku LN: Jak hodnotíte politickou kariéru prezidenta Václava Klause?

  • Argo je nejlepším filmem roku. Jak se liší oscarový snímek od skutečnosti?

  • Po stopách pravých pralinek. Reportáž z nejstarší rodinné čokoládovny v Bruggách.

  • Hledání ideální formy. Rozhovor s mladými designéry Václavem Mlynářem a Jakubem Pollágem.

 

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!