Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hra Koule vychází na CD. Fibingerové navzdory

Kultura

  10:51
PRAHA - Vydavatelství Radioservis obohatilo předvánoční trh nahrávkou, která rozčílila české atletky Helenu Fibingerovou a Jarmilu Kratochvílovou.

Bývalá atletka Helena Fibingerová foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Komediální text Davida Drábka Koule se stal letošní rozhlasovou hrou roku. Jeho hrdinkou je bývalá slavná atletka, která v rozhlasovém studiu rekapituluje svůj život plný komických, trapných i bolestných protikladů.

Autor nezapíral, že ho reálné postavy ovlivnily, ale odmítl, že by šlo o biografii jediné atletky. "Šlo mi víc o to, abych vytvořil příběh obojživelné české dominy, symbol toho, co je na Češích křupanské a zoufalé, ale i neodolatelné a vlastně životné," uvádí autor. "Směs kýče a podivného smutku tohohle plebejského národa - i s jeho trumfem v podobě smyslu pro humor."

Text obsahuje i téma státem řízeného dopingu, který sportovcům poškodil zdraví. "Do tohoto ďábelského bolševického projektu byla zapojena i spousta lékařů, kteří tak prohráli zápas se svým svědomím a přísahou. O tom je hra Koule víc než o čemkoliv jiném," zdůraznil Drábek.

Milena a Radmila

Bývalé atletky Helena Fibingerová a Jarmila Kratochvílová přesto po odvysílání hry oznámily prostřednictvím advokátní kanceláře úmysl požadovat po Českém rozhlasu finanční kompenzaci. Podle atletek byla porušena práva na ochranu osobnosti. Podobnost s Fibingerovu je totiž více než zřetelná. Hlavní postavou je bývalá koulařka Milena, která podobně jako Fibingerová vlastní pekárnu a zasedá v Radě České televize. Ve hře se objevuje i světová rekordmanka Radmila, obě jsou obviňovány z dopinku.

David Drábek

Vystudoval na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci obor filmová a divadelní věda. Už v době univerzitních studií založil s Darkem Králem divadelní Studio Hořící žirafy. Pracoval pak jako dramaturg činohry Moravského divadla v Olomouci a vedl alternativní scénu Hořící dům. Jako autor a režisér působil v pražském divadle Minor a spolupracoval s řadou dalších scén. Nyní je uměleckým šéfem Klicperova divadla v Hradci Králové. Na kontě má ceny ze soutěže Alfréda Radoka, za svůj rozhlasový debut Vykřičené domy získal v roce 2008 Cenu Prix Bohemia Radio.

"Hra Koule nám způsobila nejeden problém. Dokonce kroužila v mé kanceláři a málem mě trefila," poznamenal při vyhlašování výsledků ankety v říjnu generální ředitel Českého rozhlasu Petr Duhan. Drábek tehdy uvedl, že se po celý rok touto kauzou dobře bavil.

Dvě hlavní role - atletku Milenu a Moderátora - ztvárnili Pavla Tomicová a Jan Vondráček. O tom, že se jim to podařilo, svědčí i jejich umístění v rozhlasové anketě Neviditelný herec za rok 2011. Koule se v ní stala nejoblíbenějším pořadem roku. Inscenaci nastudoval režisér Aleš Vrzák jako první příspěvek do cyklu tuctu původních rozhlasových her.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...