Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hudební festival Jiřího Lobkowicze je letos věnován legendě Guillietě Simionato

Kultura

  17:49
MĚLNÍK - Již potřetí se na severočeském zámku Mělník, ve dnech od 4. do 11. září 2010, uskuteční mezinárodní hudební festival Jiřího Lobkowicze. Festival se odehrává přímo na nádvoří mělnického zámku. Letošní ročník je věnován mezzosopránové legendě Giuliettě Simionatové.

Hudební festival Jiřího Lobkowicze.

Ředitelkou festivalu je známá česká operní pěvkyně Zdenka Belas.

"Festivaly nevznikají jenom z nějakého rozmaru: mají své nezastupitelné místo pro regionální, městský, ale mnohdy i celorepublikový život. Fungující festivaly navíc přinášejí silné, atraktivní kulturní dění. Mají svůj význam pro turistickou návštěvnost, zvyšují image města či regionu," tvrdí Jiří Lobkowicz.

Na programu naleznou zájemci vrcholné produkce. Již 4. září zahájí Český národní symfonický orchestr 8. symfonií a slavnostním Te Deum Antonína Dvořáka, který řídí stálý dirigent Národního divadla Jiří Štrunc se sólisty: Zdenkou Belas a Svatoplukem Semem.

Závěrečný galakoncert pro významnou osobnost
O dva dny později přiveze Divadlo J. K. Tyla v Plzni slavnou operu Giuseppe Verdiho: Nabucco. Diriguje Tomáš Brauner: v hlavní roli vystoupí Anna Todorova. 8. září se představí Severočeské divadlo opery a baletu s operou Franze Lehára: Veselá vdova, 9. září potom opera Giuseppe Verdiho: Aida v podání Jordanky Derilové.

Podobně jako v předchozích letech, i letos je věnován závěrečný galakoncert významné osobnosti: tentokrát Guillietě Simionato (1910-2010). Tento koncert se uskuteční 11. září a doprovází ho opět Český národní symfonický orchestr. V slavných mezzosopránových áriích se představí zpěvačky Edita Randová, Andrea Kalivodová, Ester Pavlů, Michaela Kapustová a Kateřina Jalovcová. Po tomto koncertě se koná v zámku zámecký ples s rautem v ceně.

Novátorský přístup 
Smysl festivalu spočívá v jeho novátorském přístupu. Ředitelka festivalu Zdenka Belas o festivalu říká: "Založila jsem festival nejen proto, abych přinesla hudbu na mělnický zámek, ale abych zároveň zviditelnila začínající umělce, kteří již získali mezinárodní ocenění, ale stále ještě nejsou známi širšímu okruhu posluchačů v Čechách."

Mezinárodní hudební festival Jiřího Lobkowicze je festivalem charitativním, který spolupracuje s domovy pro seniory a s ústavy pro tělesně handicapované.

Každé představení festivalu začíná od 19.00 hodiny, vstupenky jsou v obvyklých předprodejích: Ticketpro, Ticketart a Ticketstream a v předprodeji zámeckého obchodu. V případě nepříznivého počasí jsou k dispozici pláštěnky zdarma. O přestávkách možnost degustace lobkowiczkého vína a po skončení programu následuje noční prohlídka zámku v ceně vstupenky.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat