Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Iva Bittová a Ida Kelarová společně vystoupí na festivalu v Černošicích

Kultura

  12:00
Tradiční jazzový festival v Černošicích u Prahy přivede na jedno pódium sestry a hvězdy české alternativní scény Ivu Bittovou a Idu Kelarovou. Letošní jubilejní desátý ročník nabídne dále výběr interpretů z uplynulých let, například slovenskou legend Petera Lipu, Jiřího Stivína, Janu Koubkovou nebo amerického bubeníka Poogieho Bella, který vystoupí se slovenským basistou Jurajem Griglákem. Festival začne 20. května.

Iva Bittová foto: Standa Merhaut / Animal Music

Podle pořadatele Michala Strejčk se festival Jazz Černošice se z hlavní scény v Clubu Kino postupně rozrostl i do ulic a některých restaurací. Začíná ve středu 20. května a potrvá do neděle 24. května.

Bittová a Kelarová vystoupí v neděli 24. května od 20.00 v Clubu Kino s projektem Jazz Famelia a s dalšími hosty. Společně koncertují jen výjimečně. Pořadatelé letos pozvali taky americkou soulovou a bluesovou zpěvačku Sharon Lewisovou, kterou doprovodí skupina hráče na Hammondovy varhany Jana Kořínka. Posluchačům zahrají i kapely Milana Svobody a Pavla Smetáčka.

Sobotní večer bude už od 19.00 patřit v Clubu Kino uskupení Traditional Jazz Studio Pavla Smetáčka, dále vystoupí Jiří Stivín, Peter Lipa, Poogie Bell & Juraj Griglák Company.

Slovenská jazzové legenda Peter Lipa.

Vedle klasických jazzových standardů se černošický festival snaží přiblížit různé fúze jazzu s jinými žánry. Na pódiích se tak letos objeví Zdeněk Bína, v jehož hudbě se potkává řada vlivů včetně world music, funky a blues, nebo pražská kapela Trombenik, která interpretuje klezmerovou hudbu. Organizátoři dávají každoročně prostor i tělesům z Černošic a jejich okolí. Patří k nim sbory Chorus Angelus, Mifun a Columbella. U příležitosti festivalového jubilea pořadatelé sestavili i pouliční pochodovou kapelu.

V sobotu 30. května zvou organizátoři na „dojazznou“, koncert mladé elektroswingové skupiny Mydy Rabycad.

Vstupné na jednotlivé koncerty stojí od 80,- do 300,-, permanentka 450,-. Celý program a další údaje o festivalu, který loni přilákal více než 1300 diváků, zájemci najdou na www.jazzcernosice.cz.

 

Autoři: ,