Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak si posvítit fotosyntézou

Kultura

  19:33
PRAHA - Centrum současného umění DOX dokončuje nové výstavní prostory. Jako první se v nich představí sklářská tvorba studentů z ateliéru skla Vysoké školy uměleckoprůmyslové (VŠUP), který vede známý sochař Rony Plesl. Pro milovníky sklářského umění je připravena také prodejní výstava v designshopu DOX by Qubus, kde budou nabízena díla od mladých českých designérů.

Z výstavy Transparency Nation - flakony Willey Jackson foto: Reprofoto

Studenti navrhli a zhotovili jednotlivá díla přímo pro nové výstavní prostory, které ale ještě nejsou zcela dokončeny. "Vystavíme klauzurní práce studentů mého ateliéru, které budou konfrontovány nejen se vkusem návštěvníků a pracemi zavedených umělců, ale také s názory komise, která je bude hodnotit jako klasické studentské práce," řekl spoluorganizátor projektu Transparency Nation Plesl.

Objekty mají za úkol přiblížit návštěvníkům fenomén skla a také nepřeberné možnosti, které tento specifický materiál umělcům nabízí.

Z výstavy Transparency Nation - lampa Kristýny Pojerové

Lampa Kristýny Pojerové

Plastiky představí šestnáct studentů, Plesl a jeho asistenti. Spojnicí mezi nimi naopak je, jak už sám název výstavy napovídá, transparentnost. "Díla studentů jsou opravdu velmi kvalitní, mám z jejich práce radost. Stejně tak z toho, že touto výstavou můžeme ateliér skla propagovat a přilákat do něj nové studenty," doplnil Plesl.

Organizátoři si pro návštěvníky připravili i druhou sekci expozice, která je věnována užitému umění. "Výstava je prodejní a koná se v designovém obchodu DOX by Qubus. Zájemcům nabídne ke zhlédnutí i ke koupi užité artefakty, na kterých se spolupodílely české sklárny Ajeto, Janštejn a Kavalier," sdělila ČTK mluvčí galerie DOX Terezie Kaslová.

Z výstavy Transparency Nation - šperk Hany Famfulíkové
 

Šperk Hany Famfulíkové

Tuzemská sklářská tvorba si v minulosti vydobyla obrovské renomé. Pád železné opony ale její prestiž postupně smazal. "Naše skleněná plastika byla doslova fenoménem. Většina ze zahraničních tvůrců se v té době věnovala užitému umění a designu, kdežto Češi se orientovali na volnou tvorbu. Nyní už je ale velká konkurence v obou těchto oblastech," vysvětlil Plesl.

Expozice Transparency Nation se v prostorách Centra současného umění zdrží až do konce června a doprovodí ji i stejnojmenný katalog.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...