Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jatka78 začnou happeningem. Rozloučí se i s dušemi poražených zvířat

Kultura

  12:30
PRAHA - Už zítra zahájí provoz nový divadelní a umělecký prostor Jatka78 v Pražské tržnici v Holešovicích. První akcí bude zdarma přístupný happening za účasti například Anny Polívkové, Jakuba Žáčka a souborů 420PEOPLE, Cirkus Tety, Cirkus Humberto, Body Voice Band, Cirk La Putyka, Cink Cink Cirk, ATI nebo Long Vehicle Circus. Vznik a přípravu prostoru inicioval český soubor nového cirkusu Cirk La Putyka.

Zkoušky členů souboru La Putyka v nových prostorách v pražské Tržnici. foto: La Putyka

„Praze jednoznačně chybí větší prostor pro nezávislé, experimentující umění. Haly číslo 7 a 8, které jsme získali do užívání od Hlavního města Praha, sloužily jako jatka téměř sto let až do roku 1983, kdy byl celý areál přebudován na tržnici. Naším cílem je spolu s dalšími soubory přeměnit tyto budovy právě na domov pro nové umění,“ uvedl principál souboru Cirk La Putyka Rosťa Novák.

Dodal, že součástí programu prvního večera bude „rozloučení s dušemi poražených zvířat“. Iniciační Mše za duše proběhne v režii divadla VOSTO5, o hudbu se postarají například Matěj Ruppert, Jakub Prachař, Cirk La Putyka Band, Dětský sbor České rozhlasu a na závěr DJ Mikuláš.

Takhle to v prostoru, který nyní obývá La Putyka, vypadalo kdysi...

Podle manažera projektu Štěpána Kubišty se v prostoru Jatka78 zatím rozhodli pro zkušební provoz do 19. prosince. Pokračovat by zde po rekonstrukci měli od dubna příštího roku. Prostor mají pronajatý na pět let.

Po La Putyce představí svou novinku i SKUTR
Na středeční zahájení naváže od 6. do 10. listopadu nové představení Dolls Cirku La Putyka, které spojuje několik žánrů - nový cirkus, akrobacii, práci s loutkami a předměty, pohybové divadlo, moderní technologie i film. V rámci zkušebního provozu, na Jatkách78 dále například režijní dvojice SKUTR Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka 14. listopadu uvede premiéru nového mezinárodního projektu Bouře, inspirovaného hrou Williama Shakespeara. Bouře bude v prostoru Jatek78 uvedena ještě 15. a 16. listopadu. Právě režisérská dvojice SKUTR a spolupracující choreografka Adéla Laštovková Stodolová se stanou jedněmi z rezidenčních uměleckých subjektů nového prostoru.

Prvním představením v novém prostoru Jatka 78 budou Dolls.

„V prostoru Jatka78 se sejdou lidé, se kterými jsme spolupracovali nebo byli společně na škole. Připravujeme mezinárodní autorský projekt, kde vystoupí dva herci z Varšavy, jeden z Bělehradu a asi nejznámější Czongor Kassai z Bratislavy, který ale v představení bude mluvit i maďarsky,“ řekl ČTK režisér Trpišovský.

V dalším programu taneční soubor 420PEOPLE přichystal speciální večer The Best Of, Činoherák Ústí inscenaci Klub rváčů nebo choreografka Lenka Vagnerová se svým souborem představení Mah Hunt a Jezdci. Jatka78 nabídnou prostor také pro jednorázový projekt Analog i švédskou trojici Sisters. Dále zde mimo jiné vystoupí divadlo VOSTO5, Bratři v tricku, Body Voice Band a další. Návštěvníci zde i během zkušebního provozu, najdou veškeré zázemí - nejen bar, ale třeba i galerii.

Autoři: ,