Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Energie artistů mě nabíjí, těší se Bittová na Letní Letnou

Slovensko

  17:00
Zítra začne v Praze 11. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná, který potrvá do 2. září. Hlavní hvězdou bude kolektiv Cirque Trottola, jehož členové uvedou představení Matamore připravené s dalším velkým jménem francouzského nového cirkusu Petit Théâtre Baraque. Světovou premiéru bude mít společný projekt zpěvačky a houslistky Ivy Bittové a kanadsko-francouzsko-belgického souboru La Compagnie du Poivre Rose.

Iva Bittová foto: ČTK

"Nebudu ale hrát pokaždé totéž, protože i já se chci při tom pobavit. Mám zkušenosti například s tanečníky, kde improvizuji, a v tomto případě mě nabíjí energie artistů. Snažím se něco vymyslet na zkouškách, které v Praze trvají už týden," řekla na dnešním setkání s novináři Bittová.

Zástupci francouzského souboru ji viděli v Bruselu na koncertě a požádali, aby mohli její muziku využít při představení. Na to jim nabídla, že by s nimi raději účinkovala živě a oni to přivítali. Šéf souboru Cirque Trottola Bonaventura Gacon, který do Prahy zavítal potřetí, řekl, že inscenace Matamore vznikala ze vzájemných sympatií souboru Petit Théâtre Baraque. V jejich projektu se uplatňuje živá hudba, která má působit až pompézně a být v kontrastu s komorním příběhem v manéži. Výsledkem je fantaskní cirkus s křehkými a burleskními klauny a akrobaty, kteří žonglují či létají vzduchem, jakoby popírali zákony gravitace.

Cirque Trottola

Akrobacie s prkny i propanbutanovými lahvemi

Extrémní podobu nového cirkusu nabídne v české premiéře další francouzský soubor Cirque Inextremiste, jehož představení je založeno na akrobacii na konstrukcích z prken, železa a propanbutanových láhví. Vítězové prvního ročníku televizní soutěže Česko Slovensko má talent, akrobatické duo DaeMen, přijdou s novým projektem Loser(s), ke kterému přizvali choreografa Jarka Cemerka. Poprvé na Letní Letné bude uvedeno audiovizuální představení Pantokine souboru Cirque Garuda, které spojuje prvky akrobacie, experimentálního žonglování, tance s interaktivní projekcí a videomappingem.

Vystoupení akrobatů z Cirku La Putyka.

Pro první pražské uvedení nejnovějšího představení Dolls si Letní Letnou vybral i soubor Cirk La Putyka. Inscenace s mezinárodním obsazením spojuje nový cirkus, akrobacii, práci s loutkami a předměty, moderní technologie i film. Uskuteční se také řada open air představení přístupných zdarma: například divadlo Vosto5, jihočeské Divadlo Continuo s pohybově-výtvarnou inscenací U zdi, Décalages s představením DeFACTO®, soubor Buchty a loutky s třetí částí čtyřdílného cyklu inspirovaného americkými horory a sci-fi filmy Čelisti reloaded a Teatrotoč s podívanou s loutkami pro děti.

Autor:

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...