Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jazzový pianista Moran v Praze zahraje ve dvou sálech

Kultura

  16:00
PRAHA - Dva koncerty v jeden večer čekají dnes v Praze jazzového pianistu Jasona Morana při jeho účinkování na festivalu Struny podzimu. Na sólovém recitálu v 19:30 pozve posluchače do Velkého sálu Lucerny na své improvizace, v nichž lze nalézt historické hudební prvky i současné, nejen jazzové žánry. Od 22:00 pořádá Moran Fats Waller Dance Party v nedalekém Lucerna Music Baru.

Klavírista Jason Moran. foto: Clay Patrick McBride

Návštěvníci se podle pořadatelů ocitnou jednou nohou na předválečné taneční party v Harlemu a druhou v 21. století. Taneční charakter pocty Fatsu Wallerovi umocní kapela v čele se zpěvačkou Lisou Harrisovou.

Moran se tak na Strunách podzimu představí nejen jako brilantní sólový hráč, ale i jako bavič a zkušený kapelník. „Moran se vymyká všem ostatním klavíristům - jeho improvizace jsou dynamické, výbušné a skladbám padnou jako ulité,“ napsal časopis Village Voice.

Letos čtyřicetiletý klavírista Jason Moran zaujal festivalové publikum už v roce 2011 jako spoluhráč Charlese Lloyda. Má za sebou více než deset alb jako kapelník, další množství nahrávek jako ceněný spoluhráč, ale hlavně tisíce odehraných koncertů v roli lídra i spoluhráče. Doprovázel řadu velkých jazzových jmen několika generací - kromě Charlese Lloyda také Cassandru Wilsonovou, Waynea Shortera, Sama Riverse či Joea Lovana. Moran je nositelem ceny MacArthurovy nadace a před časem byl jmenován uměleckým vedoucím jazzu v Kennedyho centru ve Washingtonu. Za nahrávku pocty All Rise letos získal Moran nominaci na cenu Grammy.

Festival Struny podzimu zahájila 5. října před vyprodanou Státní operou v Praze mallorská zpěvačka Buika. Festival potrvá do 18. listopadu a v programu oslaví svou dosavadní historii, v níž posluchače provázel nejrůznějšími žánry se světovými muzikanty.

Autor:

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...