Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jazzový pianista Moran v Praze zahraje ve dvou sálech

Kultura

  16:00
PRAHA - Dva koncerty v jeden večer čekají dnes v Praze jazzového pianistu Jasona Morana při jeho účinkování na festivalu Struny podzimu. Na sólovém recitálu v 19:30 pozve posluchače do Velkého sálu Lucerny na své improvizace, v nichž lze nalézt historické hudební prvky i současné, nejen jazzové žánry. Od 22:00 pořádá Moran Fats Waller Dance Party v nedalekém Lucerna Music Baru.

Klavírista Jason Moran. foto: Clay Patrick McBride

Návštěvníci se podle pořadatelů ocitnou jednou nohou na předválečné taneční party v Harlemu a druhou v 21. století. Taneční charakter pocty Fatsu Wallerovi umocní kapela v čele se zpěvačkou Lisou Harrisovou.

Moran se tak na Strunách podzimu představí nejen jako brilantní sólový hráč, ale i jako bavič a zkušený kapelník. „Moran se vymyká všem ostatním klavíristům - jeho improvizace jsou dynamické, výbušné a skladbám padnou jako ulité,“ napsal časopis Village Voice.

Letos čtyřicetiletý klavírista Jason Moran zaujal festivalové publikum už v roce 2011 jako spoluhráč Charlese Lloyda. Má za sebou více než deset alb jako kapelník, další množství nahrávek jako ceněný spoluhráč, ale hlavně tisíce odehraných koncertů v roli lídra i spoluhráče. Doprovázel řadu velkých jazzových jmen několika generací - kromě Charlese Lloyda také Cassandru Wilsonovou, Waynea Shortera, Sama Riverse či Joea Lovana. Moran je nositelem ceny MacArthurovy nadace a před časem byl jmenován uměleckým vedoucím jazzu v Kennedyho centru ve Washingtonu. Za nahrávku pocty All Rise letos získal Moran nominaci na cenu Grammy.

Festival Struny podzimu zahájila 5. října před vyprodanou Státní operou v Praze mallorská zpěvačka Buika. Festival potrvá do 18. listopadu a v programu oslaví svou dosavadní historii, v níž posluchače provázel nejrůznějšími žánry se světovými muzikanty.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat