Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Je to úžasný festival, řekl Jude Law a převzal Cenu prezidenta festivalu

Kultura

  9:20
KARLOVY VARY - Britský herec Jude Law převzal ve Velkém sále karlovarského hotelu Thermal za nadšeného potlesku publika Cenu prezidenta festivalu. Stalo se tak před projekcí amerického filmu Talentovaný pan Ripley režiséra Anthonyho Minghelly.

Jude Law a Jiří Bartoška foto: Reuters

Jiří Bartoška loni podobně ocenil španělského herce Antonia Banderase. Předtím cenu z jeho rukou převzali britský herec Christopher Lee a výkonný ředitel mezinárodního odborného časopisu Variety Steven Gaydos.

Sedmatřicetiletý Jude Law byl dvakrát nominován na Oscara - poprvé za roli dezertéra v dramatu Návrat do Cold Mountain, podruhé za výkon ve snímku Talentovaný pan Ripley, za nějž získal i britskou cenu BAFTA. Právě tento film z roku 1999 si sám vybral pro dnešní slavnostní večer.

"Dobrý večer, jsem rád, že jsem mohl přijet. Děkuji," řekl herec česky a pokračoval v angličtině. "Je to úžasný festival, o kterém jsem slyšel řadu let. Přijet sem a zažít nadšení mladého publika je pro mě úžasným zážitkem," uvedl.

Když se výkon umělce střetne s publikem
Jude Law potom upozornil na okamžik, kdy se výkon umělce či něco, co udělá herec nebo napíše spisovatel, střetne s publikem. "Naplnění takové lidské komunikace je to nejlepší. Jsem rád, že mám práci, kde mohu něco takového prožívat. Lze to zažít i tehdy, když se setkají stejně smýšlející lidé v tvůrčím procesu," dodal. Připomněl režiséra Anthonyho Minghellu, s nímž natočil tři filmy a který před dvěma lety náhle zemřel.

"Něco takového jsem prožíval právě s ním. Dnes, když dostávám toto uznání, na něj prostě nemohu nemyslet," podotkl. Poděkoval organizátorům festivalu, že mu věnovali tolik času. "Ohromně se mi tu líbí. Děkuji vám všem také za vaši lásku k filmu," řekl.

Před projekcí se Jude Law prošel po červeném koberci před kinem, kde na něj čekaly stovky fanoušků. Dal rozhovory televizním štábům i Radiožurnálu a rozdal několik autogramů.

Snímek Talentovaný pan Ripley je příběhem muže, který chtěl být někým jiným - lepším, hezčím, úspěšnějším a bohatším. Tom Ripley je chudý newyorský pianista, jehož sny se naplní toho dne, kdy ho bohatý průmyslník omylem pokládá za spolužáka svého syna Dickieho a požádá ho, aby ho z Itálie, kde si protáhl prázdniny, přivezl domů. Tomovi se podaří k němu a jeho snoubence připojit, avšak stále hůř a hůř snáší jízlivou blahosklonnost, kterou vůči němu bohatý mladík projevuje. Nakonec se odhodlá k drastickému kroku.

Vedle Lawa se v této adaptaci románu Patricie Highsmithové objevili Matt Damon, Gwyneth Paltrowová, Cate Blanchettová a Philip Seymour Hoffman.

Jude Law pracoval s předními režiséry, jako jsou Steven Spielberg - film A.I. - Umělá inteligence či Sam Mendes - kriminální drama Road to Perdition. V Annaudově filmu Nepřítel před branami ztvárnil úlohu sovětského ostřelovače z bitvy u Stalingradu. Upozornil na sebe i ve filmové adaptaci divadelní hry Na dotek, jako barman v emotivním snímku Moje borůvkové noci, ve filmu Terryho Gilliama Imaginárium dr. Parnasse a nejnověji ve filmu Sherlock Holmes.

Law je ceněn i za svou divadelní práci. Za výkon v broadwayské inscenaci Indiscretions získal v polovině 90. let Theatre World Award a nominaci na cenu Tony.

Nadšené ohlasy vzbudila londýnská inscenace Hamleta z roku 2009, v níž vytvořil titulní roli. Představení, které bylo pak inscenováno na Broadwayi, vyneslo Lawovi letos cenu Critics' Circle Theatre Award, dále ocenění What's On Stage.com Award a nominace na ceny Laurence Oliviera, Broadway.com a Tony. Jude Law byl vyznamenán prestižním řádem Rytíř umění a literatury Francouzské republiky. Angažuje se v řadě charitativních projektů a mírových aktivit.

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...