Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Joe Cocker vystoupil v Praze, zazněly jeho nové skladby i covery

Kultura

  11:04
PRAHA - Převzatou skladbou Cry Me a River od americké zpěvačky a herečky Julie Londonové zakončil za ovací nadšeného publika svůj nedělní koncert v pražské O2 areně britský zpěvák Joe Cocker. Interpret proslulý svým jedinečným chraplavým hlasem zazpíval i další převzaté hity, například With a Little Help from My Friends z repertoáru slavných Beatles, i nové album Fire It Up, z něhož zaznělo sedm písní. Koncert podle pořadatelů navštívilo přibližně 5000 lidí.

Cocker se vrátil do Prahy po třech letech. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Do metropole se zpěvák, který v pondělí oslaví 69. narozeniny, vrátil po třech letech. Vystoupení bylo podobné koncertu na stejném místě v listopadu 2010, kdy zde prezentoval desku Hard Knocks i mnoho hitů ze své dlouhé kariéry od 60. let až po současnost.

Koncert bez řečí

Zpěvák se šestičlennou doprovodnou kapelou a dvěma výraznými vokalistkami se tradičně obešel bez velkých gest a efektů, skromná byla i projekce za jeho zády. Vystoupení nenarušoval ani žádnými proslovy, pouze v jeho druhé polovině představil členy doprovodné skupiny.

Joe Cocker

Cocker navštívil metropoli v rámci svého evropského halového turné Fire It Up. Stejnojmenné album obsahuje klasické soulové písně, balady i energické skladby. Umělec, jenž obdržel cenu Grammy, Zlatý glóbus i Řád britského impéria, s hudbou začínal jako bubeník. První vrchol popularity zažil v roce 1969 po vystoupení na Woodstocku. Poté prožil divoké období, kdy holdoval alkoholu i drogám. Za svou dlouhou kariéru stihl vydat řadu dobře přijatých studiových i koncertních nahrávek.

Vystoupení zahájila nová skladba I Come in Peace, poté následovaly další zhruba dvě desítky písní na pomezí rocku, popu, soulu, gospelu i blues.

Akustický blok i s Beatles

Velké nadšení vyvolala slavná balada You Are So Beautiful Billy Prestona i další píseň z repertoáru Beatles Come Together. Píseň You Are So Beautiful byla součástí krátkého akustického bloku, v němž Cocker zapíval i novinky You Don't Need A Million Dollars a Younger.

Coververze vždy byly Cockerovou silnou zbraní. Dokázala to například jeho verze skladby Unchain My Heart od Ray Charlese, která zvedla část diváků ze sedadel. Při závěrečné písni Cry Me a River se pak stovky lidí nahrnuly pod pódium a zahrnuly vystupující nadšeným potleskem.

Autoři: ,

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...