Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Když láska vodu přináší

Kultura

  8:45
Komediální pohádka Absurdistán přichází po úspěšném uvedení v Sundance, Karlových Varech i na Letní filmové škole do běžné distribuce.

Válka pohlaví málem připravila Těmelka (Max Mauff) a Aju (Kristýna Maléřová) o jejich první noc. foto: Repro LN

Absurdistán má mezinárodní rozměry: v Ázerbájdžánu ho natáčel německý režisér, který do jedné z hlavních rolí obsadil českou herečku Kristýnu Maléřovou z Těšínského divadla. Coby pohádka se však odehrává v blíže neurčeném bezčasí a týká se věcí nadkulturně univerzálních: sporů mezi pohlavími a lásky, která překonává překážky.

Aja a Těmelko se zaslíbeni navzájem prakticky už narodili ve stejný den na stejném místě. Spolu vyrůstali, „vzali se“ už v křehkém věku osmi let, kdy se spolužáky zinscenovali svatbu v místním kostele, nikdy pro ně neexistoval nikdo jiný. Když začnou objevovat i jiné aspekty lásky než nevinné pusinkování, vypočítá jim Ajina babička ideální datum první společné noci: „11. července… za čtyři roky!“

Před určeným dnem se Těmelko vrací ze studií do vesnice, kterou mezitím rozdělila místní verze dívčí války. Akvadukt dosluhuje a vesnice nemá dostatek vody, ale místní muži místo nápravy tráví čas popíjením a ženy si se situací nevědí rady. Je to až idealistická Aja, kdo jim ukáže jedinou fungující metodu nátlaku: dokud muži neopraví vodovod, budou si moct o sexu nechat jen zdát. Stejná perspektiva čeká i nebohého Těmelka.

Absurdistán, inspirovaný skutečnou událostí v kterési turecké obci, vypráví oba spojité příběhy – vesnický rozkol i dramatické období jedné osudové lásky – stejnou dramatickou zkratkou. Přestože existuje ve třech jazykových verzích, v zásadě se obejde beze slov, protože používá prostředky němé grotesky.

Nejpatrnější je to ve scénách, do nichž režisér Helmer soustřeďuje události probíhající celou vsí: když dochází voda, vidíme, jak ji pekař, holič i šofér nastavují podle svých možností, když se ženy bouří proti mužské letargii, sledujeme jejich „sexuální stávku“ napříč ložnicemi.

Účinnou „dokumentární“ zkratkou je odvyprávěna i historie samotné vsi, která se po zániku SSSR ztratila z mapy. Přestože se film zaměřuje na publikum, které s láskou teprve začíná experimentovat, na své první milostné pokusy při něm může s úsměvem zavzpomínat i daleko starší divák.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat